78 тисяч років тому батьки поховали хлопчика віком близько трьох років. Це найстаріше відоме нам захоронення в Африці

Міжнародна група археологів відкрила в Кенії найдавніше відоме нам людське захоронення в Африці — це невелика могила в печері Панга—я—Саіді на узбережжі Кенії, рештки в якій належать маленькому хлопчику, похованому близько 78 тисяч років тому.

Про це повідомляє Національний центр дослідження еволюції людини (CENIEH), що в іспанському місті Бургос.

Співробітниця CENIEH Марія Мартінон-Торрес курувала розкопками в Панга-я-Саіді, які розпочалися ще у 2010 році. У 2013-му археологи знайшли дитячі кістки, але тільки за чотири роки виявили яму із захороненням.

Виявлені рештки були надто крихкі для польового аналізу, тому їх перевезли спершу в Національний музей Найробі, а згодом — в CENIEH. Там і підтвердилося, що кістки належать людині, а два зуба дозволили визначити її вік — 2,5-3 роки.

Комп’ютерне моделювання відтворило форму всього скелета до його часткового руйнування. Тіло було укладене так, наче його чимось тісно обгорнули у позі ембріона, а голова лежала на подобі подушки з листя.

Комп'ютерне моделювання розташування кісток, знайдених у захороненніMartinon-Torres et al., 2021 / Nature

Це наштовхнуло дослідників на думку, що йшлося про захоронення: дитину вклали так, наче вона лягла поспати. «Це така делікатність і продуманість, яка справді показує ставлення групи до дитини», — розповіла Мартінон-Торрес BBC.

Хлопчика назвали Мтото — «хлопець» у перекладі із суахілі. Його захоронення тепер вважається найстарішим в Африці: раніше ним вважалося захоронення немовляти в Прикордонній печері в Південній Африці віком 74 тисячі років, виявлене 1941 року.

Хоча в Африці й раніше знаходили низку доказів формування сучасного типу людей, знахідок, пов'язаних із похованнями, вкрай мало, а ті, що є, як правило, нечіткі й позбавлені важливих деталей. Тому відкриття на кшталт Мтото багато чого розповідають нам про звичаї й поведінку наших предків.

У грудні 2020 року ми повідомляли, що знайдені на кістках прадавніх людей із печерного комплексу Сіма де лос Уесос сліди можуть свідчити про те, що вони колись впадали у сплячку. Це перше свідчення того, що попередники людей могли це робити.