«Агента НАБУ» Шевченка, якому закидають створення незаконної ПВК, взяли під варту
Печерський райсуд Києва відправив під варту до 24 травня з правом внесення застави «позаштатного агента НАБУ» Євгена Шевченка. Його разом із колишнім народним депутатом Семеном Семенченком підозрюють у створенні незаконної приватної військової компанії (ПВК).
Про це повідомляє наша кореспондентка з зали суду.
Заставу призначили у розмірі 5 млн грн. Шевченко зазначив, що сподівається на допомогу друзів, «бо це великі гроші».
Прокурор просив суд взяти підозрюваного під варту без права внесення застави.
Захист планує подавати апеляцію. Адвокати стверджують, що їхній клієнт не порушував закон, а незаконного збройного формування не існує. Натомість є охоронна фірма, яка діяла в межах закону. Адвокати вважають, що докази провини Шевченка в підозрі відсутні.
У чому звинувачують
Шевченку інкримінують ч. 2. ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань) та ст. 333 (порушення порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю).
Зокрема щодо участі в створенні воєнізованого формування в підозрі вказано, що Шевченко займався пошуком та залучення інвесторів для цього. Слідство стверджує, що на його рахунки у 2018 році прийшло чотири транші від казахського інвестора Борисенка на загальну суму в один мільйон доларів. Також, що разом із Семеном Семенченком Шевченко їздив в Ірак та Афганістан домовлятися про надання послуг ПВК.
Позиція Шевченка
Він переконує, що лише був посередником передання грошей від Борисенка і допомагав Семенченку, бо мав інтерес інвестувати в компанію. Але інтерес зник, коли зірвалися переговори щодо Афганістану та Іраку, бо його цікавила лише міжнародна діяльність фірми, каже підозрюваний.
Стосовно постачання обладнання Шевченко пояснює, що лише був лобістом і шукав ринок збуту, а жодних договорів не підписував.
Що це за справа?
24 березня Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора заявили, що викрили приватну військову компанію (ПВК), яка діяла під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій та укладала контракти з різноманітними групами з країн Близького Сходу.
Можливими організаторами ПВК правоохоронці зазначили ексдепутата Семенченка та «таємного агента НАБУ» Шевченка. За даними слідчих, вони є можливими організаторами та учасниками схеми з увезення військових запчастин та товарів подвійного призначення з Росії. Пізніше ці товари продавали державним підприємствам оборонної сфери за завищеними цінами, кажуть в СБУ.
У складі організації, за даними слідства, є понад 150 людей. Їх вербували серед колишніх військових та правоохоронців із досвідом участі у бойових діях та готували на спеціально облаштованій тренувальній базі в Київській області.
Правоохоронці провели 80 обшуків у Києві, Київській та Донецькій областях за місцями проживання та тренування фігурантів, де серед іншого знайшли великий склад зброї.
25 березня Печерський районний суд Києва відправив колишніх бійців батальйону «Донбас» Олександра Новікова (позивний «Хаммер»), Ігоря Орленка (позивний «Соболь») та Сергія Акимовича під цілодобовий домашній арешт у цій справі.