Amnesty International взяла для звіту про ЗСУ свідчення людей, утримуваних на окупованих територіях — ЦСК

Правозахисна організація Amnesty International у своєму останньому звіті про українських військових використала свідчення людей із фільтраційних таборів і тюрем на тимчасово окупованих територіях.

Про це повідомляє Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки із посиланням на Джерела інформації не розкривають заради безпеки людейджерела.

До процесу збору свідчень були залучені «незалежні журналісти та волонтери» на території Миколаївської, Харківської, Донецької та Луганської областей. Однак більшість даних для звіту отримали під час опитування людей, яких вивезли на тимчасово непідконтрольні Україні території Донецької, Луганської областей та Криму.

У Центрі зазначають, що інформацію збирали на території фільтраційних таборів та тюрем. А опитування проводилось серед «охочих» надати подібну інформацію.

«Отже, така інформація, зібрана на території таборів, не мала взагалі використовуватися під час складання звіту. Оскільки такі інтервʼю були взяті під очевидним тиском з боку силових охоронних органів рф (адміністрації закладів), який здійснювався на постійній основі», — зазначають у Центрі.

У Центрі стратегічних комунікацій наголошують, що «правильні» інтерв'ю інколи були єдиним шансом пройти фільтрацію та виїхати за межі окупованих територій. Джерела повідомили, що зібрані журналістами та волонтерами матеріали також перевірялись адміністрацією закладів та в окремих випадках — співробітниками російської фсб.

Про який звіт ідеться?

Правозахисна організація Amnesty International 4 серпня опублікувала доповідь, у якій заявила, що українські військові у спробі відбити російських окупантів наражають на небезпеку цивільне населення. В організації заявили, що знайшли докази того, що ЗСУ завдавали ударів із житлових районів, а також базувались у цивільних будівлях у 19 містах і селах.

Президент України Володимир Зеленський засудив вибірковість Amnesty International і вважає, що організація намагається амністувати державу-терориста і перекласти відповідальність з агресора на жертву. Водночас очільниця Amnesty заявила, що «українські та російські тролі» в соцмережах атакують звіт організації і що критика їхніх звітів «не змінить фактів».

Український офіс Amnesty International заявив, що не брав участь у підготовці та поширенні доповіді, а «представники і представниці українського офісу зробили все, що могли, аби цей матеріал не був оприлюднений».

Згодом очільниця українського офісу Amnesty International Оксана Покальчук заявила, що йде з посади після звіту центрального офісу організації. Вона пояснила, що команда українського офісу постійно наголошувала, що для звіту щонайменше слід було дослідити дві сторони та врахувати позицію Міноборони України.

За словами Покальчук, представники Amnesty International врешті звернулися до Міноборони з проханням про реакцію, але дали дуже мало часу на відповідь. Тому звіт організації «пролунав як підтримка російських наративів» і «став інструментом російської пропаганди».

Після шквалу критики організація попросила вибачення за «страждання та гнів», які спричинив її звіт. Однак від своїх висновків у AI не відмовилися.