Amnesty International звинувачує українську армію в наражанні на небезпеку цивільних. В ОП назвали це дискредитацією ЗСУ
Правозахисна організація Amnesty International у доповіді заявила, що українські військові у спробі відбити російських окупантів наражають на небезпеку цивільне населення. В Офісі президента назвали це дискредитацією Збройних сил України.
Про це вказано у звіті організації.
З квітня по липень експерти аналізували російські удари у Харківській, Миколаївській областях та на Донбасі. Фахівці проінспектували місця бойових дій, опитали тих, хто вижив, свідків і родичів жертв нападів, а також проаналізували зброю.
«Під час цих розслідувань Amnesty знайшла докази того, що українські війська завдавали ударів із житлових районів, а також базувались у цивільних будівлях у 19 містах і селах регіонів», — йдеться у звіті.
За даними організації, ЗСУ нібито створюють бази та розміщують озброєння в житлових районах, зокрема у школах і лікарнях. Це, мовляв, порушує міжнародне гуманітарне право, оскільки перетворює цивільні об'єкти на військові цілі.
Багато російських ударів, які організація задокументувала в останні місяці, були здійснені невибірковою зброєю, зокрема забороненими касетними боєприпасами або іншою вибуховою зброєю з великою зоною дії. Також використовували керовану зброю з різними рівнями точності. У деяких випадках зброя була досить точною, щоб націлюватися на конкретні об'єкти.
«Практика українських військових щодо розміщення військових об’єктів у населених пунктах жодним чином не виправдовує невибіркові атаки росії», — вказує Amnesty International.
Там кажуть, що всі сторони конфлікту повинні завжди розрізняти військові цілі та цивільні об’єкти та вживати заходів (наприклад, під час вибору зброї) для мінімізації шкоди для цивільних. Невибіркові атаки, які вбивають чи ранять цивільних, завдають шкоди цивільним об'єктам, є воєнними злочинами, наголосили в організації.
Чи можна базуватися в школах?
В Amnesty кажуть, що міжнародне гуманітарне право конкретно не забороняє сторонам конфлікту базуватися в школах, де не відбувається навчання.
Однак військові зобов’язані уникати використання шкіл, які розташовані поблизу приватних або багатоквартирних будинків цивільних, без нагальної військової потреби.
«Якщо вони це зроблять (розташуються у школах — ред.), вони повинні попередити цивільних і, якщо необхідно, допомогти їм евакуюватися. Здається, цього не сталося у випадках, які розглядала Amnesty International», — йдеться у звіті.
Реакція України
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк нам у коментарі заявив, що будь-які заяви про порушення з боку української армії мають характер інформаційної операції для дискредитації ЗСУ та підриву постачання озброєння від західних партнерів.
«Україна чітко дотримується всіх законів ведення війни та міжнародного гуманітарного права. Абсолютний пріоритет для Збройних сил України — зберегти життя та здоров'я кожного громадянина в умовах російської варварської агресії», — зазначив він.
Подоляк вказує, що влада допомагає українцям виїхати з зони активних бойових дій у безпечніші райони. Попередні кілька тижнів влада закликає мешканців сходу тимчасово залишити цю територію заради безпеки.
Так, із 2 серпня розпочалася обов'язкова (але не примусова) евакуація. Представники влади допомагають громадянам безплатно виїхати у безпечні місця, розселяють їх і забезпечують усім необхідним. Цей процес триває.
«росія дотримується тактики тотального терору та ігнорує будь-які правила та закони, намагаючись максимально знищувати громадянську інфраструктуру та мирне населення. Цьому немає і не може бути жодних виправдань», — наголошує радник ОП.
І додає, що російська армія обстрілює житлові квартали за 500 і більше кілометрів від фронту, вбиваючи мирних громадян і дітей. Усі російські воєнні злочини фіксують як українські, так і міжнародні слідчі групи. Вони матимуть юридичні наслідки.
Доповнено о 15:40. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав доповідь несправедливою.
«Така поведінка не про пошук і не донесення світу правди, це про створення фальшивого балансу між злочинцем і жертвою, між країною, яка тисячами знищує цивільне населення, руйнує міста та території країни, яка відчайдушно захищається. Тому, будь ласка, припиніть займатися створенням фальшивої реальності, де у вас всі в чомусь винні», — сказав він.
Доповнено о 16:10. Міністр оборони Олексій Резніков теж відреагував на звіт організації. Він назвав «збоченням» будь-які спроби поставити під сумнів право українців опиратися діям росії.
«Будь-які спроби навіть побіжно урівняти неспровоковану російську агресію й український самозахист, як це зроблено в матеріалі Amnesty International, — це свідчення втрати адекватності і спосіб знищити свій авторитет», — написав він.
Реакція українського офісу Amnesty International
Amnesty International Україна у заяві наголошують, що організація визнала вторгнення росії в Україну «актом агресії та грубим порушенням Статуту ООН, що є злочином згідно з міжнародним правом». Також там нагадали, що організація займається фіксацією та розслідуванням воєнних злочинів під час російсько-української війни. Однак у заяві немає згадки про звіт, який стосується української армії.
Доповнено о 17:35. Український офіс правозахисної організації Amnesty International не брав участь у підготовці та поширені доповіді, повідомили в організації нам у коментарі.
«За правилами організації, під час збройних конфліктів і воєн документуванням порушень і злочинів займається виключно Департамент реагування на кризи», — пояснила речниця Катерина Мітєва.
У пресслужбі наголосили, що потрібно відрізняти воєнні злочини та порушення міжнародного гуманітарного права (МГП), яким регулюють закони та звичаї війни. Лише найтяжчі порушення МГП вважаються воєнними злочинами й потребують притягнення винних до кримінальної відповідальності.
«Команда Департаменту реагування на кризи Amnesty International не зафіксувала жодного воєнного злочину українських військових», — заявили в Amnesty International Україна.
- Поділитися: