Астрономи виявили екзопланету всього за 35 світлових років від Землі. Її назвали «кокосовим горіхом»
Науковці з Інституту астрономії Гавайського університету у США виявили Планета, що дрейфує космічним простором, або обертається навколо якоїсь зорі, але не нашого Сонцяекзопланету на відстані всього 35 світлових років ㅡ це найближча до Землі екзопланета з будь-коли знайдених та зображених. Її назвали COCONUTS-2b.
Дослідження астрономів щодо нової екзопланети опублікували у науковому виданні The Astrophysical Journal Letters.
У Гавайському університеті кажуть, що зафіксували низькотемпературну газову гігантську планету з ушестеро більшою за масу Юпітера масою, що обертається навколо низькомасової червоної карликової зірки.
Знайти її вдалося завдяки двом факторам: планета обертається навколо своєї зірки на відстані у 6000 разів більше, ніж Земля обертається навколо Сонця; сама екзопланета розташована на відстані всього лише 35 Відстань, яку світло долає за один рік. Світловий рік становить 9 460 730 472 580 800 м ≈ 9,46·1015 м.світових років від Землі.
Нову планетарну систему астрономи назвали COCONUTS-2, а нову планету ㅡ COCONUTS-2b (coconuts перекладається як «кокосові горіхи»). Попри назву, планета не має нічого спільного з кокосами ㅡ її назвали на честь проєкту дослідження Cool Companions on Ultrawide Orbits (Coconuts).
Як зазначили у Гавайському університеті, COCONUTS-2b ㅡ друга найхолодніша екзопланета, знайдена на сьогодні, зображення якої вдалося отримати. Вона має температуру всього у 320 градусів за Фаренгейтом (або 160 градусів за Цельсієм).
Планету можна безпосередньо побачити завдяки випромінюваному світлу, що утворюється від залишкового тепла, захопленого з моменту утворення планети. Однак енергія планети у понад мільйон разів слабша за сонячну, тому її можна виявити лише за допомогою інфрачервоного світла з меншою енергією.
Науковці кажуть, що завдяки своїй широко відокремленій орбіті та холодній зірці, небо на COCONUTS-2b має зовсім інакший вигляд, ніж на Землі. День і ніч там в основному однакові, а зірка має вигляд червоної цятки на темному небі.
Чому це важливо?
Загалом астрономи відкрили вже тисячі екзопланет, але зображення лише деяких з них вдалося зафіксувати. Річ у тім, що екзопланети надзвичайно важко побачити за допомогою телескопів. Практично всі екзопланети виявляють за непрямими ознаками: коливаннями зірки біля планети, затемнення зоряного диска, коли планета проходить на його тлі тощо.
Як виявилось, вперше екзопланету помітили ще у 2011 році завдяки супутнику Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), але тоді науковці вирішили, що це вільно плаваючий об’єкт, який не обертається навколо зірки.
Однак науковці Гавайського університету виявили, що насправді COCONUTS-2b гравітаційно пов'язана із зіркою з малою масою, яка має приблизно третину маси Сонця і приблизно у 10 разів молодша.