Австралійські науковці просять казати, що акули «кусаються», а не «нападають». І доводять, що насправді це дуже важливо
Група науковців з Австралії вважає, що мова, якою люди описують свої зустрічі з акулами, може хибно вплинути на їхнє сприйняття як виключно небезпечних і хижих тварин. Тому вони, зокрема, просять вживати формулювання «акула кусається» замість «акула нападає».
Про це повідомляє The Sydney Morning Herald.
Науковець Університету Квінсленда Кристофер Пепін-Неф, який вивчає опис акул у мовленні, каже: до 1930-х років ситуації, коли ці риби калічили або вбивали людей, називали «нещасні випадки з акулами». Але потім провідний австралійський хірург Віктор Копльсон почав називати їх «нападами».
Відтоді не лише зустрічі акул і людей почали називати нападами — це явище також збіглося зі встановленням на пляжних узбережжях сіток з тим, щоб риби не змогли підібратися до людей. «"Напад акули" — це брехня», — стверджує Пепін-Неф.
Він додає, що третина зустрічей акул і людей узагалі нічим не завершується, а в переважній більшості випадків люди отримують незначні травми переважно не через хижацькі дії риби — наприклад, ненароком ступивши на так звану килимову акулу.
Як пояснює дослідник акул із Товариства захисту морської природи Австралії Леонардо Ґіду, слова, якими люди описують взаємодію з акулами, можуть необґрунтовано посилювати страхи перед цими рибами — особливо коли йдеться про ЗМІ та політиків.
Тому важливо використовувати правильну термінологію, «бо це допомагає розвінчати вкорінені переконання в тому, що акули — це хижі, безмозкі монстри, які поїдають людей», додає Ґіда. Як приклад він наводить різницю між «укусами собаки» й «нападом собак» на людей.
Ще одна важлива, на думку науковців, річ: правильна назва досвіду взаємодії акул і людей знеохотить заклики до їхнього винищення. Через забруднення води, зміни клімату та промисловий вилов популяція акул скоротилася на 71% із 1970 по 2018 рік, а половина їхніх видів (16 із 31) перебуває під загрозою або на межі зникнення.
У деяких австралійських штатах — зокрема Квінсленді й Новому Південному Уельсі — влада вже розпорядилася використовувати поняття «укус акули» замість «напад акули», пише The Sydney Morning Herald. А втім, у штаті Вікторія поки досі кажуть лише, що акули «нападають».
Дослідники не заперечують, що акули можуть агресивно поводитися щодо людей. Просто еволюційно вони виникли набагато раніше за нас (450 мільйонів років тому) і все ще не так добре обізнані з нашим видом.
«У акул же немає рук. Тож якщо вони хочуть щось дослідити, то використовують рот. Дуже рідко акули з’їдають людей», — стверджує доцент Університету Маккуорі Натан Гарт.
За оцінками Інституту морських досліджень при уряді Австралії, щороку у світі в середньому через акул гине приблизно 10 людей. Для порівняння: від падіння кокосу гинуть у 15 разів частіше, а в ДТП у США — в 450 разів частіше.
У 2020 році у світі зафіксували 57 випадків неспровокованих укусів людей акулами й 39 — спровокованих. Загинули 10 людей (шестеро в Австралії, троє у США й один на Карибських островах) — це максимум із 2013 року, який експерти вважають аномальним показником.