Австралія підписала з Великою Британією та США угоду про атомні субмарини, через яку розгорівся скандал із Францією
Австралія, Велика Британія та США 22 листопада підписали угоду, що передбачає оснащення флоту атомними підводними човнами у межах тристороннього партнерства в галузі безпеки.
Про це повідомляє The Straits Times.
Угоду підписали міністр оборони Австралії Пітер Даттон, тимчасовий повірений у справах США Майкл Голдман та верховна комісарка Великої Британії Вікторія Тределл.
Це перша підписана угода між країнами після того, як у вересні вони оголосили про створення оборонного альянсу Aukus. Документ передбачає, що країни можуть обмінюватися конфіденційною інформацією про ядерні силові установки.
Тепер команди з трьох країн складуть спільний план на найближчі 18 місяців зі створення нового австралійського підводного флоту з атомними двигунами, який побудують в Аделаїді. Відповідно до угоди, Австралія отримає вісім сучасних атомних субмарин, здатних виконувати секретні місії на далекі відстані.
Також країни обмінюватимуться технологічними напрацюваннями, зокрема у кібербезпеці та сфері штучного інтелекту.
Що передувало?
Ініціатива, що отримала назву Aukus, стосується тристороннього партнерства США, Австралії та Великої Британії в галузі безпеки. Воно спрямоване на протидію Китаю. У КНР уже засудили Aukus, назвавши цю угоду «безвідповідальною» та «недолугою».
Завдяки домовленостям Австралія стане сьомою країною у світі, де підводні човни будуть оснащені ядерними реакторами. Однак Австралія не збирається отримувати ядерну зброю чи створювати свою.
Через утворення партнерства розгорівся скандал із Францією, вона відкликала своїх послів в Австралії та США. У 2016 році австралійці погодили з Францією будівництво 12 звичайних субмарин. Станом на 2016 рік ця угода оцінювалася у 37 мільярдів доларів, проте зараз сума могла вирости до 66 мільярдів, писало AP.
Донині США ділилися своїми ядерними технологіями тільки з Великою Британією — в межах домовленостей 1958 року. Тепер атомна енергетика дозволить австралійським ударним підводним човнам залишатися в морі до п'яти місяців і працювати тихіше, ніж нинішні дизельні судна класу Collins. Це дасть можливість краще ухилятися від виявлення противником.