Франція відкликала послів зі США та Австралії. Вона мала будувати субмарини для австралійців, але ті ухвалили нову угоду
Австралія ухвалила угоду зі США та Великою Британією, яка передбачає будівництво атомних підводних човнів. У 2016 році австралійці погодили домовленості з Францією на будівництво субмарин. Новий пакт зірвав цю багатомільярдну угоду.
Про це пише BBC.
Про те, що США, Велика Британія та Австралія ухвалили угоду Aukus про тристороннє партнерство в галузі безпеки, спрямоване на протидію Китаю, Франція дізналася лише за кілька годин до публічного оприлюднення інформації.
Ця угода, зокрема, передбачає, що команди з трьох країн складуть спільний план на найближчі 18 місяців зі створення нового австралійського підводного флоту з атомними двигунами, який буде побудований в Аделаїді.
У 2016 році Австралія вже погодила домовленості з Францією про будівництво 12 звичайних підводних човнів. Станом на 2016 рік ця угода оцінювалася у 37 мільярдів доларів, проте зараз сума могла вирости до 66 мільярдів, пише AP.
Нова угода Австралії зірвала ці домовленості. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан засудив це рішення, назвавши його «дволиким та зневажливим».
А втім, прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що угода з Францією не відповідає стратегічним інтересам його країни, а Франція мала всі підстави знати про це.
«Звичайно, це викликало велике розчарування в уряду Франції, тому я розумію їх. Але водночас Австралія, як і будь-яка суверенна держава, завжди повинна ухвалювати рішення, які відповідають нашим національним оборонним інтересам», ㅡ заявив Моррісон.
На початку цього року в австралійських ЗМІ вже починали говорити про можливий крах проєкту з Францією. А в червні представники оборони Австралії повідомили Сенату, що роблять «розумне» планування на випадок надзвичайних ситуацій.
А втім, посол Франції в Австралії Жан-П'єр Тебо стверджує, що Франція не отримала жодного попередження щодо розриву домовленостей. Він заявив, що це рішення стало «ножем у спину».
Ле Дріан повідомив про відкликання послів зі США та Австралії «для переоцінки ситуації».
«Той факт, що вперше в історії відносин між США та Францією ми викликаємо нашого посла для консультацій, є серйозним політичним актом, який показує масштаби кризи, яка існує зараз між нашими країнами», ㅡ сказав він.
Ле Дріан також зазначив, що відкликати посла з Великої Британії не будуть, бо не бачать у цьому необхідності. За словами прем'єра, у цій ситуації Велика Британія нагадує «третє колесо».
Більше про Aukus
Ініціатива, що отримала назву Aukus, була оголошена спільно президентом США Джо Байденом і прем'єр-міністрами Великої Британії та Австралії Борисом Джонсоном і Скоттом Моррісоном. Вона стосується тристороннього партнерства в галузі безпеки.
Так, завдяки цим домовленостям, Австралія стане сьомою країною у світі, де підводні човни будуть оснащені ядерними реакторами. Однак Австралія не збирається отримувати ядерну зброю чи створювати свою.
Жоден із трьох лідерів не згадував Китай. Але, як пише The Guardian, немає жодних сумнівів у тому, що ця ініціатива є відповіддю на агресивні зусилля Китаю в Південнокитайському морі та войовничість щодо Тайваню. У КНР своєю чергою вже засудили Aukus, назвавши цю угоду «безвідповідальною» та «недолугою».
Донині США ділилися своїми ядерними технологіями тільки з Великою Британією — в межах домовленостей 1958 року. Тепер атомна енергетика дозволить австралійським ударним підводним човнам залишатися в морі до п'яти місяців і працювати більш тихо, ніж нинішні дизельні судна класу Collins. Це дасть можливість краще ухилятися від виявлення противником.
У травні Австралія, для якої КНР є найбільшим торговельним партнером, захотіла розірвати договір про 99-річну оренду Китаєм одного зі своїх портів — ще й у межах закону, який дозволяє розривати міждержавні угоди з міркувань національної безпеки.
- Поділитися: