Австрійський суд вирішив переглянути справу про екстрадицію Фірташа до США
Віденський вищий земельний суд 16 червня виніс рішення на користь українського підсанкційного олігарха Дмитра Фірташа, призупинивши його екстрадицію в Сполучені Штати за звинуваченням у корупції. Судову справу знову скерували до першої інстанції з урахуванням нових доказів та фактів, наданих сторонами.
Про це повідомляють Associated Press та компанія Фірташа Group DF.
Адвокат бізнесмена Дітер Бемдорфер зазначив, що Фірташ «вдячний незалежній австрійській судовій системі за об’єктивний розгляд справи».
Він пояснив, що повторний судовий розгляд відбудеться на підставі нових фактів та доказів, наданих суду.
«Під час затяжних судових розглядів Дмитро Фірташ і його родина опинилися в дуже складній ситуації. Проте хочу наголосити, що він ніколи не сумнівався в об’єктивності та незалежності системи австрійського правосуддя», — прокоментував рішення суду Бемдорфер.
Американські правоохоронці підозрюють Фірташа у змові з метою давання хабарів в Індії для видобутку титану, який використовується в реактивних двигунах. Сам олігарх заперечує свою провину. У США йому загрожує понад 80 років в’язниці з конфіскацією майна.
Що передувало?
Фірташа заарештували в Австрії у 2014 році, а потім звільнили під заставу в 125 мільйонів євро, поклавши початок судовій сазі, яка досі триває.
Спочатку Віденський суд ухвалив рішення про відмову в екстрадиції на тій підставі, що звинувачення було нібито політично мотивованим.
Однак у лютому 2017 року суд вищої інстанції розцінив цю аргументацію як «недостатньо обґрунтовану» й постановив, що Фірташа можна екстрадувати до США. У 2019 році Верховний суд Австрії підтвердив це рішення.
Тодішній міністр юстиції Австрії схвалив екстрадицію, але суддя Віденського суду заявив, що вона може відбутися лише після поновлення справи.
У березні 2022 року Віденський суд ухвалив рішення про відмову в поновленні справи. Але вищий суд 16 червня вирішив дозволити відновлення процедури екстрадиції, скасувавши рішення 2017 року.
Тепер суддям у Відні доведеться заново розглянути питання про відправлення Фірташа до США.
Водночас у червні 2019 року федеральний суддя Чикаго відхилив клопотання про відхилення обвинувачення проти Фірташа, який стверджував, що США не мають юрисдикції щодо злочинів в Індії.
А в Україні Рада національної безпеки та оборони у червні 2018 року ввела санкції проти Фірташа за участь у титановому бізнесі й постачання сировини до рф, яка потрапляла там на військові підприємства. Однак сам олігарх не погоджується зі звинуваченнями.
У березні 2023-го Служба безпеки та Бюро економічної безпеки повідомили про обшуки в офісах 16 облгазів по всій країні. За даними слідства, топменеджмент 16 регіональних газових підприємств причетний до масштабної схеми привласнення промислових обсягів газу.
Ці компанії пов’язані з підсанкційним українським олігархом Дмитром Фірташем, зазначають у СБУ.