Азербайджан почав комерційне постачання газу до Європи в обхід Росії
Азербайджан почав комерційне постачання газу до Європи своїм нещодавно добудованим Трансадріатичним газопроводом (TAP). Він проходить в обхід Росії і має забезпечити енергетичну безпеку Європи.
Про це повідомили в Міненерго Азербайджану, передає «Інтерфакс-Азербайджан».
Там зазначили, що з початком комерційного постачання країна досягла стратегічної цілі в реалізації проєкту «Південний газовий коридор».
Відомство зазначає, що початок постачання азербайджанського газу в Європу призведе до диверсифікації джерел і маршрутів постачання, а також забезпечить енергетичну безпеку споживачів.
Азербайджан збирається протягом 25 років постачати в Європу щорічно понад 10 млрд кубометрів газу. З них близько 8 млрд кубометрів буде отримувати Італія, сумарно 2 млрд кубометрів — Греція і Болгарія в рівних частках, а інший обсяг експортуватимуть на сусідні ринки.
Газопровід в обхід Росії
Трансадріатичний газопровід (TAP) добудували у жовтні 2020 року. У листопаді він почав працювати.
Будівництво тривало 4,5 року. Цим шляхом газ у Європу постачатимуть з родовища Шах Деніз II у Каспійському морі.
TAP — це газотранспортна система довжиною 878 кілометрів, її прокладали 4,5 року через територію Греції (550 км), Албанії (215), по дну Адріатичного моря (105) з виходом на узбережжя Італії (8 км).
Вартість прокладання трубопроводу склала 5 мільярдів доларів, він має щороку постачати 10 мільярдів кубометрів газу, але загалом його пропускна здатність вдвічі вища — 20 млрд.
Трансадріатичний трубопровід — частина «Південного газового коридору», який є частиною політики Євросоюзу з енергетичної безпеки. Завдяки реалізації проектів з цього «коридору» ЄС хоче диверсифікувати постачання газу, тобто знизити залежність від «Газпрому» і зменшити роль Росії як монополіста на ринку.
Водночас зазначимо, що об’єм у 10 млрд кубометрів газу на рік, який має постачати TAP, значно менший за об’єми постачання Газпрому. Так, у 2019 році російська компанія поставила до країн Європи майже 200 млрд кубометрів газу.