Бачите багато новин про Князєва, але нічого не ясно? Ось найважливіше про «чорний день Верховного Суду»
16 травня пленум Верховного Суду висловив недовіру голові ВС Всеволоду Князєву, який фігурує у справі про хабар. У суді цю подію вже охрестили «чорним днем в історії». Зібрали найважливіше, що відомо про корупційний скандал.
Чому всі раптом заголоворили про Верховний Суд?
Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) та Національне антикорупційне бюро (НАБУ) ввечері 15 травня повідомили, що викрили «масштабну корупцію» у Верховному Суді.
Йдеться про хабар у розмірі 2,7 мільйона доларів. Першу частину, за даними НАБУ, передали 3 травня. А другу, у розмірі 450 тисяч доларів — 15 травня, її й зафіксували «на гарячому».
У справі вже затримали голову Верховного Суду Всеволода Князєва та ще одного ймовірного причетного, яким, за даними слідства, і призначався хабар. Скільки загалом суддів можуть фігурувати у справі, слідчі не повідомили.
Хто міг дати хабар?
Епізод із хабарем для Князєва НАБУ пов’язало з ухваленням судом, а точніше Великою палатою ВС, рішення в інтересах власника фінгрупи «Фінанси і кредит». Схему виявили завдяки проникненню детектива НАБУ до злочинного угруповання.
Так, детективи здобули інформацію про контакти бізнесмена-власника «Фінанси і кредит» (співголовою цієї групи називають бізнесмена Костянтина Жеваго) з одним з власників адвокатського об’єднання.
Це адвокатське об’єднання було посередником між керівництвом суду і людьми, які хотіли «розв'язати питання» в суді. Що за об'єднання — у НАБУ не уточнили.
Адвокат став посередником, який і передав хабар керівництву Верховного Суду для подальшого ухвалення судового рішення в інтересах бізнесмена.
Як діяла схема?
Навесні Верховний Суд розглядав справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням Велика палата ВС 19 квітня залишила ці акції компаніям, пов'язаним із Жеваго.
15 березня, за кілька днів після першого контакту між бізнесменом, адвокатом та Князєвим, мало відбутися засідання по справі, але через їхню домовленість його перенесли, кажуть у НАБУ.
Після цього хабар частинами передали від бізнесмена до адвоката. На початку квітня всю суму поклали у банківське сховище для зберігання.
А вже на початку травня, після рішення Верховного Суду, Князєв, за даними слідства, займався розподілом хабаря між деякими членами Великої Палати, які брали участь в ухваленні відповідного рішення.
Як казали у САП, у слідчих є інформація «не про одне рішення» ВС, за яке давали хабар. Її зараз перевіряють. Крім того, «вирішування питань» через бек-офіс (тобто адвокатське об’єднання) стосувалося не лише Верховного Суду, але й більшості судів на території України.
Що про все це каже Жеваго?
Бізнесмен заперечує свою причетність до хабаря голові чи суддям Верховного Суду.
Він також заявив про «безпідставний зв'язок і явне підтасування» щодо рішення суду про акції Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo.
За словами Жеваго, Велика Палата ВС ухвалила рішення не в його інтересах, а «в інтересах великої публічної компанії з поважними акціонерами, яка торгується на основному майданчику Лондонської фондової біржі».
А що треба знати про Князєва?
Князєв почав працювати суддею з 2013 року, а у 2015 році став головою Миколаївського окружного адміністративного суду. З 2017 року — суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Головою Верховного Суду Князева обрали на пленумі в жовтні 2021 року. Тоді під час виступу він вказав на численні проблеми судової системи.
«Напевно, таких важких часів, як зараз, судова система ще не знала. І передбачаю, що далі буде не легше… Я поговорю з кожним суддею, з'ясую всі проблеми, і всі разом ми рухатимемося вперед. Ми побудуємо сильну судову владу», — цитує його виступ BBC.
ЗМІ з посиланням на декларацію Князєва за 2020 рік писали, що у Миколаєві він мав квартиру та будинок, а в Києві орендував квартиру площею 133 метри квадратних. На дружину записані два автомобілі. Подружжя мало на банківських рахунках десятки тисяч доларів.
За 2020 рік Князєв отримав 2 957 485 грн зарплати у Верховному Суді. Зазначимо, що після запровадження воєнного стану в Україні декларації суддів та інших чиновників закриті.
У лютому цього року ми брали інтерв’ю у Всеволода Князєва, прочитати його можна тут.
«Чорний день» в історії Верховного Суду
У Верховному Суді відхрещуватися не стали й заявили, що установа бере на себе повну відповідальність «за події, що відбуваються у зв'язку з ймовірними корупційними діяннями його окремих представників», а судді ВС «шоковані зазначеними подіями».
«Це чорний день в історії суду. Ми мусимо бути гідними та витримати цей удар», — йдеться у заяві.
Пленум Верховного Суду вже висловив недовіру голові Всеволоду Князєву і через це достроково припинив його повноваження як очільника. Надалі нового Голову ВС мають обрати відповідно до норм законодавства про проведення такого конкурсу.
Поки не оберуть нового голову ВС, його адміністративні повноваження мав би виконувати заступник, але такого немає. Тож повноваження здійснює суддя, який має більший стаж роботи на посаді судді ВС. Таким є Дмитро Луспеник. Він запропонував провести відкрити голосування за те, щоб він виконував обов'язки голови ВС.
Що буде далі?
У НАБУ наголосили, що розслідування триває. За інформацією джерел «Дзеркала тижня», на тлі затримання Князєва обшуки провели ще у 18 суддів ВС України.
Щоб Князєву обрали запобіжний захід, свій дозвіл має дати Вища рада правосуддя. Правоохоронці звернуться до неї з клопотаннями найближчим часом.
Доповнено о 21:26. Спеціалізована антикорупційна прокуратура оголосила підозру колишньому голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільнику — адвокату. Дії підозрюваних кваліфікували за ч. 4 Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особоюст. 368 Кримінального кодексу України.
Санкція статті передбачає ув'язнення від 8 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років з конфіскацією майна.