Правоохоронці підтвердили затримання голови Верховного Суду. Йому та іншим готують підозри

Правоохоронці підтвердили затримання голови Верховного Суду Всеволода Князєва у справі про отримання хабарів. Уже затримали дві людини, але перевіряють причетність інших. Правоохоронці готують підозри фігурантам.
Про це розповіли під час брифінгу керівників Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Що з'ясувалося?
Правоохоронці отримали інформацію про діяльність злочинного угруповання у суддівській гілці влади та існування так званого бек-офісу, пов'язаного з діяльністю ВС.
Слідчі зафіксували низку контактів власника фінгрупи «Фінанси та кредит» (співголовою цієї групи називають Костянтина Жеваго) з одним із власників адвокатського об'єднання, яке використовувалося для прикриття злочинної діяльності. Це адвокатське об’єднання було посередником між керівництвом суду і людьми, які хотіли «вирішити питання» в суді. Що за об'єднання — у НАБУ не розкривають.
За даними слідства, бізнесмен та адвокат домовилися про передання хабаря для високопосадовців Верховного Суду за ухвалення потрібного для підприємця рішення.
У НАБУ нам підтвердили, що йдеться про справу щодо права власності 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Ferrexpo. Своїм рішенням Велика Палата ВС 19 квітня залишила зазначені акції пов'язаним із Жеваго компаніям.
За кілька днів після першого контакту, 15 березня, мало відбутися засідання по справі, але через домовленість його перенесли.
Паралельно почалося передання грошей, а вже 19 квітня Верховний Суд ухвалив рішення.
На початку травня адвокат отримав від керівництва суду вказівку про розподіл 2,7 мільйона доларів серед учасників угруповання. Правоохоронці зафіксували, що 3 травня передали першу частину хабаря, а 15 травня — другу, у 450 тисяч доларів, яку й зафіксували «на гарячому».

Начальник відділу САП Олександр Омельченко розповів, що це «вирішування питань» через бек-офіс стосувалося не лише Верховного Суду, але й більшості судів на території України.
«Цим фактам буде надана оцінка. Слідчі дії ще тривають. Підбивання підсумків буде пізніше», — сказав він.
Він зазначив, що у слідчих є інформація, що йдеться «не про одне рішення» ВС, за яке давали хабар. Її зараз перевіряють.
«Наразі у члена Великої Палати ВС під час слідчих дій, які ще тривають, теж [виявлені] грошові кошти у великих розмірах. Частина з них, ми достовірно знаємо, за які рішення були отримані. Але є багато коштів, щодо яких наразі є версії, підозри щодо джерел. Розслідування буде тривати», — сказав Борис Індиченко, керівник 2-го підрозділу детективів НАБУ.
Кого вже затримали?
Правоохоронці повідомили, що у межах цієї справи затримали вже дві людини, зокрема голову Верховного Суду Всеволода Князєва. Але підозри поки що ніхто не отримав — Кримінально-процесуальний Кодекс дає 24 години для вручення повідомлення про підозру після затримання.
У НАБУ наголосили, що розслідування триває. Скільки загалом суддів можуть фігурувати у справі, там не повідомили, але уточнили, що рішення ухвалювалося певним визначеним колом суддів — це було рішення Великої Палати ВС. За інформацією джерел ZN.UA, на тлі затримання Князєва обшуки відбувалися у ще 18 суддів ВС України.
Наразі готується повідомлення про підозру затриманим, а решта — перевіряється на причетність, їх роль досліджується.
Правоохоронці кваліфікували справу за ч. 4 ст. 368, ч. 4. ст. 369 ККУ.
Правоохоронці звертатимуться до Вищої ради правосуддя з клопотаннями про забезпечення заходів кримінального провадження щодо голови Верховного Суду.
У чому складність справи?
Правоохоронці розповіли, що документувати злочини було складно, бо фігуранти застосували засоби конспірації: моделювали в «офісі» поведінку у разі викриття правоохоронцями; називали умовними словами ПІБ певних осіб; була втеча з метою ухилення від відповідальності певних осіб; використання банківських осередків.
«Дуже важливо, що ми не розслідуємо провадження, які вже відбулися, де схема припинила діяльність. А це саме та схема, яка діяла в цей час і була, скажімо так, у розквіті сил [...] Задокументовані факти, що в майбутньому вони хотіли впливати на багато процесів у судовій системі», — розповів прокурор Олександр Клименко.
Очільник Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос назвав цю справу «найбільш резонансним викриттям» за час існування антикорупційних правоохоронних органів.
Що відомо про Князєва?
Він обіймає посаду голови Верховного Суду з 1 грудня 2021 року. З 2013 року Князєв почав працювати суддею, а у 2015 році став головою Миколаївського окружного адміністративного суду. З 2017 року — суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
У лютому в інтерв'ю hromadske Всеволод Князєв заявив, що слова заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова про затверджений Етичною радою список кандидатів на посади членів Вищої ради правосуддя могли зашкодити судовій реформі в Україні. Смирнов відповів, що якості кандидатів ставив під сумнів не лише він, а й антикорупційні організації.
- Поділитися: