Бачу ворожу техніку, мітки на дорогах, підозрілих людей. Куди повідомляти?
На всій території України активно тривають військові дії. У містах лунають сирени, люди годинами перебувають в укриттях, та попри це встигають гуртуватися, приймати біженців з інших областей, збирати гроші для військових. Кожен з нас нині обороняє Україну, і ось прості дії, якими ми можемо допомогти армії.
Мітки на дорогах, дахах, будинках, землі, газопроводах
Їх слід замальовувати смолою, заклеювати фольгою або присипати землею. Замальовувати звичайною фарбою чи балончиком не варто: мітки наносять люмінесцентною фарбою, яка просвічуватиме крізь покриття.
Окрім цього, одразу телефонуйте в поліцію за номером 102 і будьте готові назвати точне місцезнаходження позначки: назву населеного пункту, відстань від нього або інші орієнтири.
Кіберполіція також створила спеціальний бот для повідомлень про мітки, які окупанти залишають на дорогах. Можна сфотографувати точку, і вона потрапить до єдиної бази на Google Maps. Адреса бота — @ukraine_avanger_bot.
У ДСНС мешканцям будинків радять визначити кількох відповідальних людей, які періодично оглядатимуть дах. Так само слід тримати під контролем й інші будівлі (зокрема будинки культури та магазини).
Якщо бачите мітки на деревах — зривайте їх.
Групи і форуми в соціальних мережах
На форумах та в групах у месенджерах WhatsApp, Viber, Telegram, Facebook Київщини масово зʼявляються однакові повідомлення: автори дописів запитують, як дістатися до Києва, хто може підвезти з маленькою дитиною до Києва, як дістатись із Броварів до Борисполя тощо.
У РНБО просять не поширювати жодну інформацію та звертати увагу на те, хто саме ставить запитання. Якщо людина в групі чи на форумі лише кілька днів — слід подавати скаргу адміністратору групи й писати в коментарях, що автор опитування — ворог, який збирає інформацію.
Позначки населених пунктів, вулиць
В Укравтодорі закликають усі шляхові організації, територіальні громади та органи місцевого самоврядування розпочати демонтаж дорожніх знаків поблизу: це дезорієнтує військових. Зібрані знаки слід передавати місцевій владі або працівникам Укравтодору.
Диверсанти з червоними стрічками
У Національній поліції закликають бути пильними та звертати увагу на людей з елементами червоного кольору на одязі (зокрема червоними стрічками або скотчем): у такий спосіб російські диверсанти позначають себе. Якщо помітили — звертайтеся до поліції за номером 102.
Російські війська і техніка
Служба безпеки України створила офіційний бот у Телеграмі — @stop_russian_war_bot. Туди можна писати, якщо ви побачили російські війська, техніку, диверсійно-розвідувальну групу тощо. Бот передає інформацію до штабів реагування. В разі перебоїв у роботі бота — надсилайте повідомлення на акаунт @stop_russian_war.
Також, якщо бачите пересування російської техніки, фільмуйте це і публікуйте відео в соціальних мережах з гештегом #війна_проти_україни, а також повідомляйте в ЗСУ за номером 0 800 500 410.
Російську техніку можна розпізнати за темно-зеленим та болотним кольорами, рідше вона триколірна. Натомість українська техніка має забарвлення у вигляді «пікселю» або темно-зеленого кольору, подібного до оливкового.
Якщо маєте інформацію, що окупанти на підході — паліть солому й шини у великих кількостях: чорний дим дезінформує, тож у ворога буде думка, що населений пункт вже обстріляний. Це допоможе виграти час.
Якщо окупанти просять у вас паливо — можете в цьому не відмовляти. Змішайте дизпаливо з бензином або керосином у пропорції 4:1 — це допоможе вивести техніку ворога з ладу. Також можете додати в паливо моторну оливу, кілька жменьок землі, піску, цукру, солі або соди, 4-5 літрів води або сольового розчину.
Яка ситуація?
У ніч проти 24 лютого президент Росії Володимир Путін у відеозверненні заявив про початок «спеціальної військової операції» проти України. У низці українських міст прогриміли вибухи.
Перші удари окупанти завдали о 5 ранку по військовій інфраструктурі: аеродромах, центрах військового управління та складах ресурсів. В Україні запровадили воєнний стан.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що президент Володимир Зеленський віддав наказ завдавати окупантам максимальних втрат.
За даними міністра охорони здоров'я, станом на 26 лютого унаслідок російського вторгнення 198 цивільних, зокрема 3 дитини, загинули. Ще понад тисяча людей, зокрема 33 дитини, отримали поранення.
У деяких містах ввели комендантську годину.
Росія та Україна також проводять консультації щодо часу й місця переговорів.