Байден на зустрічі із законодавцями: Україна втратила позиції на фронті через бездіяльність Конгресу
Президент США Джо Байден та віцепрезидентка Каміла Гарріс провели зустріч з лідерами Конгресу. Там вони обговорили питання фінансування України, а також убезпечення від зупинки роботи американського уряду.
Про це повідомив Білий дім.
До зустрічі, як і планувалося, долучилися: спікер Нижня палата Конгресу СШАПалати представників, республіканець Майк Джонсон; лідер меншості в Палаті представників, демократ Хакім Джеффріс; лідер більшості в Верхня палата Конгресу СШАСенаті, демократ Чак Шумер; лідер меншості в Сенаті, республіканець Мітч МакКоннелл.
На зустрічі очільник Сполучених Штатів наголосив на потребі підтримки України з боку Конгресу. Байден заявив, що Україна втратила позиції на полі бою останніми тижнями й змушена оптимізувати застосування боєприпасів саме через бездіяльність Конгресу.
Він також наголосив, що законопроєкт допоможе Ізраїлю захистити себе від палестинського угруповання ХАМАС та забезпечить більше гуманітарної допомоги тим, хто постраждав від конфліктів у всьому світі.
Окрім того, президент «чітко дав зрозуміти», що Конгрес повинен вжити швидких заходів для фінансування уряду та запобігання закриттю.
«Він підкреслив, що єдиний шлях вперед — це законопроєкти про двопартійне фінансування, які забезпечують інтереси американського народу і не містять будь-якої крайньої політики», — йдеться у повідомлення Білого дому.
Після цієї розмови республіканець Джонсон заявив, що вважає пріоритетом для США питання щодо кордону. Він прокоментував питання фінансування України так: «Я дуже чітко сказав президенту та всім присутнім у залі, що Палата активно шукає й досліджує різні варіанти щодо цього, і ми розглянемо це своєчасно. Але знову ж таки, першочерговим завданням країни є наш кордон і його убезпечення».
А от демократ Шумер, коментуючи зустріч, назвав її «однією з найнапруженіших», пояснивши це відчуттям «терміновості», передає CNN. Він також «висловив розчарування» тим, що Джонсон прив'язує пакет допомоги до убезпечення американського кордону.
Що передувало?
Нагадаємо, сенатори-демократи відстоювали законопроєкт про виділення допомоги Україні, який блокували республіканці в Палаті представників. Законопроєкт передбачає 60 млрд доларів на підтримку України, 14,1 млрд доларів на безпекову допомогу Ізраїлю, 9,2 млрд доларів на гуманітарну допомогу та 4,8 млрд доларів на підтримку регіональних партнерів в Індійсько-Тихоокеанському регіоні.
Це новий законопроєкт Сенату, запропонований після того, як республіканці 7 лютого заблокували ширшу пропозицію, що містила допомогу Ізраїлю, Україні й Тайваню та водночас передбачала зміни в захисті американського кордону та міграційної політики. Цей документ був компромісом двох партій після місяців дискусій. Однак він майже одразу зіткнувся з різкою опозицією з боку республіканців у Палаті представників.
Республіканці Палати представників також пропонували власний пакет фінансування лише для Ізраїлю, без коштів для України та змін у політиці із захисту кордону. А втім, Палата представників не змогла ухвалити його.
Через те, що демократи та республіканці у Конгресі не можуть дійти згоди щодо законодавства про видатки, з нового фінансового року США вже кілька разів зіткнулися з ризиком шатдауну — без фінансування уряд країни припинив би роботу, а федеральні працівники — зокрема військовослужбовці та агенти безпеки — працювали б без оплати або були б змушені піти у відпустку.
Поки законодавство не ухвалене, питання фінансування розв'язували короткостроковими рішеннями. До чергового терміну часткового припинення роботи уряду залишилося кілька днів, проте законодавці США досі не досягли угоди.