Байден: Наразі немає жодних ознак того, що Китай надсилав зброю чи допомогу росіянам

Президент США Джо Байден заявив, що поки що не було жодних ознак того, що Китай надсилав рф зброю чи «інші речі, які росія хоче» для війни проти України.

Про це Байден сказав в інтерв’ю CBS, цитує CNN.

Як зазначається, президент США збирався щось додати до свого речення, але зупинився зі словами: «Ну, можливо, я не повинен більше нічого говорити». Журналіст попросив Байдена продовжити, але той рішуче відмовив.

Байден також розповів про деталі відеодзвінка із лідером Китаю Сі Цзіньпіном, який провели у березні 2022 року. Тоді президент США застерігав китайського колегу від підтримки рф у вторгненні в Україну.

«Я подзвонив президенту Сі. Зовсім не погрожувати. Просто сказати йому, ми зустрічалися багато разів. І я сказав, що "якщо ви думаєте, що американці та інші будуть продовжувати інвестувати в Китай після того, як ви порушите санкції, накладені на росію, я думаю, ви дуже помиляєтесь. Але це рішення ухвалювати вам"», — сказав Байден.

Позиція Китаю щодо війни в Україні

Від початку російського вторгнення в Україну Китай так публічно й не засудив збройну агресію рф. КНР є найбільшим торговим партнером рф і найбільшим покупцем російської нафти.

Після накладення міжнародних санкцій на рф Пекін почав менш охоче надавати політичну й економічну підтримку москві. Однак це не завадило Китаю дипломатично покривати свого партнера і просувати в державних та закордонних ЗМІ наративи росії щодо її вторгнення в Україну.

А втім, китайський лідер Сі Цзіньпін у травні під час телефонної розмови із французьким колегою Емманюелем Макроном заявив про свою повагу до територіальної цілісності та суверенітету України й необхідність припинення вогню.

Президент Володимир Зеленський заявляв, що Україну влаштовує статус-кво Китаю у російсько-українській війні — така політика є кращою, ніж надавати допомогу росії. Зеленський хоче «безпосередньо» поговорити із Сі Цзіньпінем, аби Китай допоміг використати свій вплив на росію, щоб зупинити війну.

Водночас американське видання Bloomberg із посиланням на анонімні джерела писав, що Китай веде переговори з росією про закупівлю дешевої нафти. А Reuters писало, що Китай нарощує закупівлі нафти в росії за вигідними цінами та займає місця західних покупців, які відмовляються від бізнесу з рф після її вторгнення в Україну.