Байден та Путін обговорили Україну: США пригрозили санкціями в разі агресії, Кремль хоче гарантій нерозширення НАТО
Президент США Джо Байден та глава Росії Володимир Путін провели відеозустріч щодо України. У США попередили про відповідь серйозними економічними та іншими заходами в разі військової ескалації на кордоні України. Путін хоче гарантій нерозширення НАТО на схід.
Ключові пункти розмови президентів США та Росії опублікували у Білому Домі та Кремлі відповідно.
Байден висловив глибоке занепокоєння Сполучених Штатів та європейських країн щодо стягнення сил Росії до українських кордонів. Він наголосив: у разі військової ескалації США та союзники країни дадуть відповідь «серйозними економічними та іншими заходами» щодо Росії.
Президент США підтвердив свою підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та закликав до деескалації та повернення до дипломатії.
На зауваження Байдена Путін заявив, що «не слід перекладати відповідальність на плечі Росії», бо нібито НАТО здійснює небезпечні спроби «опанування української території» та нарощує військовий потенціал біля РФ.
У Кремлі вказують, що Росія хоче отримати юридично закріплені гарантії про нерозширення НАТО в східному напрямку та того, що у сусідніх з РФ країнах не будуть розміщені ударні наступальні системи озброєння.
Окрім того, у Кремлі заявили про «деструктивну лінію Києва» щодо Мінських домовленостей та «нормандського формату».
Про розмову Байдена і Путіна
Президенти США та Росії почали перемовини у форматі відеоконференції близько 17:00 за київським часом та завершили її через дві години.
Такий формат спілкування президенти РФ та США використовували вперше. Путін перебував в резиденції в Сочі, Байден — у Білому домі у Вашингтоні.
Перемовини відбувалися у закритому форматі на тлі нового загострення на українсько-російському кордоні та інформації про те, що Росія може готувати повномасштабне військове вторгнення в Україну на початку 2022 року.
Перед цією розмовою Путін заявив, що Росія пропонує Заходу розпочати перемовини щодо нерозширення НАТО на схід. Байден своєю чергою наголошував, що не визнає жодних «червоних ліній», які намагається встановити Кремль щодо НАТО й України.
Стягування російських військ
Ще з квітня 2021 року біля кордону з Україною та в окупованому Криму відбувалося значне підвищення військової активності. У травні, а потім у вересні Київ заявив, що російська армія залишається біля українського кордону.
Начальник ГУР МО Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні.
Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну штучно створеною істерикою. Він припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.