Байден запевнив, що ситуація на Донбасі не завадить вступу України до НАТО, і назвав одну з головних умов для цього

Президент США Джо Байден заявив, що агресія Росії проти України, зокрема на Донбасі, не означає, що Київ ніколи не зможе стати членом Північноатлантичного Альянсу. Але рішення про вступ України залежить від відповідності критеріям НАТО, серед яких президент США виокремив боротьбу з корупцією.

Про це Байден заявив на брифінгу за підсумками саміту НАТО в понеділок, 14 червня.

Відповідаючи на питання журналіста про те, чи означає агресія Росії проти України те, що остання ніколи не зможе приєднатися до Північноатлантичного Альянсу, Байден сказав: «Відповідь на [це] питання — ні».

«[Вступ України до НАТО] залежить від того, чи відповідатимуть вони критеріям. Факти такі: їм ще потрібно побороти корупцію, їм ще потрібно виконати інші критерії, щоб отримати План дій [щодо членства в НАТО]… Цього ще немає», — сказав Байден.

Водночас президент США запевнив, що Альянс підтримуватиме Україну з тим, «щоб вона могла продовжувати стримувати фізичну агресію Росії».

«Не лише від мене залежатиме, чи може Україна приєднатися до НАТО — це залежатиме від усього Альянсу і того, як вони проголосують. Але я точно знаю: вони [Україна] повинні переконати [Альянс, що відповідають критеріям] — і це не просто», — додав Байден.

Американський президент також згадав свій виступ у Верховній Раді у грудні 2015 року, де сказав, що Україна «має шанс зробити дещо, чого вона ще ніколи не робила у своїй історії — встановити справді демократично обрану і некорумповану» державу.

«І коли я виголошував цю промову, то вказав їм [народним депутатам], що вони увійдуть в історію як батьки-засновники України, якщо їм насправді це вдасться. Їх ще багато треба зробити», — зазначив Байден.

Раніше президент Володимир Зеленський, коментуючи рішення саміту НАТО щодо перспектив членства України, заявив, що Київ сприйняв його «позитивно».

«Водночас у рішенні цьогорічного саміту відсутні конкретні часові межі наступних кроків у нашому зближенні з НАТО, на які ми сподівалися», — зауважив він держави.

Зближення України й НАТО

План дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — це програма з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

Українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй ПДЧ. У 2008 році на саміті Альянсу в Бухаресті план мали отримати Україна та Грузія, але в підсумковій заяві зустрічі йшлося лише про наміри НАТО надати ПДЧ.

Попри це, зближення між Україною та Альянсом продовжується. У 2018 році НАТО офіційно визнав наміри України набути повноправного членства в Альянсі. У 2020 році Україна отримала статус партнера в межах Програми розширених можливостей НАТО.