Байден сподівається знову відвідати Україну

Президент США Джо Байден заявив, що сподівається знову відвідати Україну. Раніше українська влада вже неодноразово надсилала йому запрошення для візиту.

Про свої наміри Байден сказав перед початком робочої зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським,

«У період святкування 30-ї річниці незалежності України партнерство між нашими країнами стало міцнішим, ніж будь-коли, і стане ще міцнішим. Україна і США мають спільні цінності й непохитно віддані досягненню нашої довготермінової цілі щодо Європи, аби вона буда цілісною та мирною. Наша підтримка Євроатлантичного прагнення України залишається непохитною», — сказав президент США, привітавши Зеленського у Білому домі.

«США через COVAX надали 2,2 млн доз вакцин, і ми будемо продовжувати роботу в цьому напрямку. Також у нас буде нагода обговорити різні питання. І я сподіваюсь, що знову матиму можливість відвідати Україну», — додав Джо Байден.


За часів президенства Барака Обами Джо Байден як віцепрезидент побував в Україні 6 разів: у липні 2009-го, березні, червні та листопаді 2014-го, грудні 2015-го, січні 2017-го. Під час цих візитів він зустрічався з Віктором Ющенком, Віктором Януковичем, Юлією Тимошенко, Арсеном Яценюком та Петром Порошенком.


У відповідь Зеленський подякував США за допомогу в боротьбі з коронавірусом і додав, що має намір обговорити «багато важливих для України питань».

«Безпека на Донбасі, безпека на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, безпека в Чорному та Азовському морях. Також дуже важливими є питання енергетичної безпеки. Не лише для України, а й для всієї Європи, через запуск "Північного потоку". Ще хотів би обговорити з президентом Байденом його бачення ролі України в НАТО», — зазначив Зеленський.

Крім цього, на зустрічі планують порушити питання щодо трансформації української економіки та ролі США в цьому процесі.

Що кажуть про зустріч експерти й дипломати — дивіться у нашому спецефірі.

Про що вже домовилися?

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні у Вашингтоні нам у коментарі назвав візит Зеленського та української делегації до США «дуже успішним із конкретними домовленостями».

За два дні Україна домовилася:

Безпека. Про нову стратегічну оборонну рамкову угоду, яка передбачає поглиблення співпраці країн у Чорному морі, кібербезпеці та розвідці. Також «Укроборонпром» уклав у США угоди з американськими оборонними компаніями на загальну суму 2,5 мільярда доларів.

Енергетика. Міністри енергетики України та США Герман Галущенко і Дженніфер Ґренголм також підписали спільну заяву щодо посилення двосторонньої співпраці у сферах енергетики та клімату. А український державний «Енергоатом» підписав меморандум з американською енергетичною компанією Westinghouse Electric про спільне будівництво нового енергоблоку Хмельницької атомної електростанції. У планах — ще 4 таких, а вартість проєкту — до $30 млрд.

Космос. Зеленський зустрівся з керівником Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA) Біллом Нельсоном. Сторони обговорили перспективи участі українських підприємств у проєкті «Антарес», у програмі дослідження Місяця «Артеміда», а також проєкти, до яких Україна може приєднатися зі своїми унікальними космічними технологіями. Також Нельсон прийняв запрошення приїхати в Україну.

COVID-19. Під час візиту остаточно домовилися, що Україна отримає від США інноваційні ліки проти COVID-19 загальною вартістю майже 20 мільйонів доларів. Це буде гуманітарна допомога. Передадуть 20 тисяч флаконів препарату «Бамланівімаб» (Bamlanivimab) і 40 тисяч флаконів препарату «Етесевімаб» (Etesevimab).