Байден зустрінеться із Зеленським під час саміту НАТО. Чому це важливо?

Президент США Джо Байден зустрінеться з президентом України Володимиром Зеленським на саміті НАТО у середу, 12 липня.

Про це на брифінгу повідомив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, передає «Інтерфакс-Україна».

«У президента [Джо Байдена] буде можливість зустрітися завтра з президентом Зеленським та обговорити, як США, її партнери готові в довгостроковій перспективі допомагати Україні захищати себе зараз і далі», — сказав він.

Першим про заплановану зустріч глав держави повідомив журналіст видання Politico Джонатан Лемір, а згодом написало і CNN з посиланням на посадовця, знайомого з цим питанням.

Чому це важливо?

Як пише CNN, зустріч буде свідчити про єдність між лідерами країн, оскільки участь Володимира Зеленського на саміті була під питанням.

«Війна росії в Україні є одним із головних пунктів порядку денного для лідерів НАТО разом з обговоренням майбутнього шляху приєднання України до альянсу, що спричинило певні розбіжності серед лідерів [держав]», — вказують там.

Байден виступив проти перспективи вступу України до НАТО, оскільки війна в країні триває. Він також посилався на реформи, які державі ще потрібно буде провести, переш ніж приєднатися до альянсу.

Народний депутат від «Європейської Солідарності» Олексій Гончаренко написав, що Байден виступає проти вступу України до НАТО, бо не хоче «ввійти в історію: "як людина, яка призвела до ядерної війни"».

«Всі ми розуміємо, що це хибне твердження. Але наразі ситуація така, що від рішення Байдена залежить все. Особисто Байдена. І тому зустріч Зеленського з ним може змінити всю картину», — пояснив він.

Попередні зустрічі Байдена і Зеленського

За останні кілька місяців вони мали кілька зустрічей на високому рівні. Перша поїздка президента України за межі України з початку війни була до Вашингтона перед Різдвом, де його привітав Байден перед виступом у Конгресі.

Через кілька місяців Байден несподівано відвідав Київ, щоб оголосити про пакет допомоги на пів мільярда доларів. Саме тоді під звуки повітряної тривоги президенти йшли біля Михайлівського собору.

Їхня остання особиста зустріч відбулася на саміті G7 у Хіросімі (Японія) у травні цього року. Зеленський просив про додаткову військову допомогу.

Вступ України до НАТО

Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук і прем’єр-міністр Денис Шмигаль 30 вересня 2022 року підписали заявку на вступ України до НАТО у пришвидшеному порядку.

Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу. Четвертого квітня, після тривалих переговорів із Туреччиною, 31-ою країною-членом НАТО офіційно стала Фінляндія. Швеція, яка подавала заявку на вступ одночасно з Фінляндією, досі не набула членства через позицію Угорщини й Туреччини.

Голови парламентських комітетів із закордонних справ цих країн закликають надати на саміті у Вільнюсі в липні цього року чіткий шлях приєднання України до НАТО, а також зрозумілі й сильні гарантії безпеки для України.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ підтвердив, що під час липневого саміту у Вільнюсі союзники планують «надіслати дуже чіткий меседж підтримки України».

Уже 23 країни підписали спільну з Україною заяву про підтримку вступу до НАТО. Україну вже підтримали Португалія, Болгарія, Бельгія, Данія, Естонія, Італія, Ісландія, Іспанія, Канада, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Чехія, Чорногорія та Швеція.