Кулеба заявив, що у НАТО домовилися спростити Україні шлях вступу до Альянсу. Столтенберг це не підтвердив

Прапори країн-членів НАТО майорять біля місця проведення саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 9 липня 2023 року
Прапори країн-членів НАТО майорять біля місця проведення саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, 9 липня 2023 рокуAP Photo / Mindaugas Kulbis

Союзники по НАТО дійшли згоди стосовно усунення Плану дій щодо членства (ПДЧ) на шляху України до вступу в Альянс. Тобто це рішення пришвидшує приєднання України до військового блоку. А втім, згодом Генсек НАТО Єнс Столтенберг не підтвердив це.

Про це повідомив Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

«Після інтенсивних переговорів союзники по НАТО досягли консенсусу щодо усунення ПДЧ зі шляху України до членства. Я вітаю це довгоочікуване рішення, яке скорочує наш шлях до НАТО. Це також найкращий момент, щоб прояснити запрошення для України стати членом», — написав він у Twitter.

Доповнено о 15:50. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прокоментував публікацію Кулеби, заявивши, що переговори щодо завершальної декларації саміту НАТО стосовно України ще тривають, пише «Інтерфакс-Україна. За його словами, ще рано коментувати те, які саме формулювання будуть прописані у документі.

«Консультації тривають, і сьогодні відбудуться інші зустрічі. Але я впевнений, що всі союзники погодяться щодо дуже чіткого повідомлення також, коли йдеться про Україну. Жодного остаточного рішення ще не було ухвалено. Але на саміті, і я в цьому абсолютно впевнений, у нас буде єдність і сильний меседж щодо України», — сказав Столтенберг.

Про ПДЧ

Північноатлантичний договір передбачає, що приєднання до НАТО нової країни мають схвалити всі члени Альянсу: ця процедура зараз триває щодо вступу Фінляндії та Швеції. У 1999 році в Альянсі схвалили механізм плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ) — програми з п'яти пунктів, де розглядаються політичні та економічні питання країни, її оборона та військовий потенціал, ресурси, безпека та правові питання.

До 24 лютого 2022 року українська влада неодноразово просила у НАТО надати їй цей план, але не отримувала. Після повномасштабного вторгнення рф до України Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО без ПДЧ. А у травні тимчасова повірена США в Україні Крістіна Квін зазначила, що Україна може вступити до НАТО без Плану дій щодо членства, як Фінляндія та Швеція, оскільки це ніколи не було юридичною вимогою для приєднання до Альянсу.

Зрештою торік у серпні віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що Україна вже не прагне отримати План дій щодо членства в НАТО: хоче приєднатися до Альянсу без цього документа, як це зараз роблять Швеція та Фінляндія.

Що дає вступ у НАТО?

Найбільш актуальна для України перевага — це колективний захист. Стаття 5 договору НАТО передбачає, що напад на будь-яку з держав-членів Альянсу розглядається як напад на них усіх. Тож стороні, яка зазнала нападу, інші члени індивідуально чи спільно мають надати таку допомогу, яка вважатиметься необхідною, включно із застосуванням збройної сили.

Крім цього, членство в Альянсі передбачає регулярні спільні навчання, обмін розвідувальними даними, втілення стандартів Альянсу у сфері безпеки, нові можливості у розвитку озброєння тощо.