Білорусь у новій воєнній доктрині згадала про ядерну зброю
У Білорусі представили проєкт нової воєнної доктрини. У ній розглядається застосування ядерної зброї, що розміщається на території країни, та визначаються «союзницькі зобов'язання».
Про це пише білоруське державне агентство «Белта».
Міністр оборони Білорусі Віктор Хренін заявив, що оновлена воєнна доктрина «враховує зміну ситуації», а тому містить низку нововведень. Однак, за словами Хреніна, назагал документ «зберігає основну думку про миролюбний характер білоруського народу».
«Ми чітко наголошуємо і говоримо в ній, що Білорусь не розглядає жоден народ як свого ворога, попри дії їхніх урядів. Це ключова думка, дух воєнної доктрини», — стверджує очільник білоруського оборонного відомства.
Серед нововведень, які назвав Хренін, — вказівка на «джерела загроз і від яких країн вони походять». Також він згадав ядерну зброю.
«У межах реагування на можливі загрози воєнній безпеці нашої країни ми чітко визначили й доводимо погляди Білорусі на застосування тактичної ядерної зброї, яка розміщена на нашій території», — зазначив міністр.
Крім того, у проєкті оновленої воєнної доктрини з’явилася нова глава про «союзницькі зобов’язання Білорусі». За словами Хреніна, під час її підготовки врахували досвід Казахстану, який «пережив спробу держперевороту».
Також голова оборонного відомства Білорусі розповів, що його країна відійшла від «старої градації військових конфліктів» — на регіональні, локальні та інші.
«Ми тепер чітко визначили, що це може бути або міждержавний, або міжкоаліційний конфлікт. Тобто зробили градацію за кількістю учасників і чітко прописуємо, що Білорусь може самостійно протистояти загрозам, якщо виникне міждержавний конфлікт, особливо із сусідніми державами», — пояснив він.
Після доопрацювання документ винесуть на затвердження Всебілоруських народних зборів — загальних зборів представників уряду та інших гілок влади, керівників та працівників підприємств, діячів науки й культури. Вони відбуваються раз на п’ять років у Мінську.
Ядерна зброя в Білорусі
Ще влітку 2022 року президент рф володимир путін заявив, що росія передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які, зокрема, можуть мати ядерні боєголовки.
У грудні на переговорах у Мінську путін і Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Згодом путін заявив, що 1 липня в Білорусі мають закінчити будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї.
Лукашенко заявив, нібито західні країни намагаються втягнути Білорусь у війну, і саме тому країні потрібна ядерна зброя. Водночас він запевнив, що не намагається будь-кого залякувати чи шантажувати.
У червні 2023 року українська розвідка казала, що поки рф не передала Білорусі жодної ядерної боєголовки, але додала: процес можливого переміщення вже відбувається.
У Розвідувальному управлінні Міністерства оборони США (DIA) заявили, що не мають підстав сумніватися в заяві володимира путіна про те, що росія вже перемістила першу партію тактичної ядерної зброї до Білорусі.
Представники розвідуправління також уточнили, що не вірять, що переміщення зброї до Білорусі збільшить ризик ядерного інциденту, оскільки боєголовки будуть зберігатися на складах, а не на кордоні.