Лукашенко пропонує охочим мати ядерну зброю вступати до «Союзної держави» з рф. У Казахстані відповіли

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко (ліворуч) та президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, 13 жовтня 2022 року
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко (ліворуч) та президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, 13 жовтня 2022 рокуKazakhstan's President Press Office via AP

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко закликав країни вступати до союзу росії та Білорусі — так званої «Союзної держави», щоб мати спільну ядерну зброю.

Про це Лукашенко сказав після зауваження президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва.

Під час виступу на політичному форумі Токаєв зауважив, що «Союзна держава» має фактично єдиний політичний, військовий, економічний, валютний та культурний простір.

«Я перепрошую, навіть ядерна зброя — одна на двох зараз. Але є й інший рівень інтеграції, представлений Казахстаном, Киргизстаном та Вірменією. І на цю реальність нам треба зважати», — сказав Токаєв.

Лукашенко в коментарі журналістам заявив, що країни, які стурбовані ядерною зброєю, можуть приєднатися до «Союзної держави», та назвав це «унікальним шансом» об'єднатися.

«Якщо хтось переживає — не думаю, що Касим-Жомарт Токаєв переживає щодо цього, але якщо раптом, — так ніхто не проти, щоб у Казахстану та інших країн були такі самі тісні стосунки, як у нас із рф. Це дуже просто. До союзу Білорусі з росією треба вступати, і все — ядерна зброя буде на всіх», — сказав Лукашенко.

У відповідь Токаєв заявив, що немає потреби вступати до «Союзної держави», оскільки діє таке об'єднання, як Євразійський економічний союз.

«Лукашенко запропонував Казахстану вступити до "Союзної держави". Я гідно оцінив його жарт. Я думаю, що потреби в цьому немає, оскільки існують й інші інтеграційні об'єднання, насамперед Євразійський економічний союз», — цитує його слова ТАСС.

Звідки в Білорусі ядерна зброя?

Влітку 2022-го президент рф володимир путін заявив, що росія передасть Білорусі ракетні комплекси «Іскандер-М», які, зокрема, можуть мати ядерні боєголовки. Також путін пообіцяв модернізувати білоруські літаки Су-25, щоб ті теж могли містити ядерні ракети.

У грудні на переговорах у Мінську путін і Лукашенко домовилися про подальшу військову співпрацю. Лукашенко оголосив, що росія передала Білорусі комплекс С-400, «Іскандер» та літаки зі «специфічними» боєприпасами. За його словами, ракетні комплекси від росії вже поставили на бойове чергування. А 25 березня путін заявив, що вже 1 липня в Білорусі мають закінчити будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї.

Лукашенко заявив, нібито західні країни намагаються втягнути Білорусь у війну й саме тому країні потрібна ядерна зброя. При цьому він запевнив, що не намагається будь-кого залякувати чи шантажувати.

Україна закликала міжнародну спільноту протидіяти рф. НАТО розкритикувало наміри росії, але зазначило, що наразі не бачить жодних змін у ядерній позиції рф. У Євросоюзі пообіцяли відповісти на такий крок росії новими санкціями.