Більшість членів Вищої ради правосуддя готові звільнитися після того, як Етична рада ініціювала перевірку
Більшість членів Вищої ради правосуддя заявили про готовність достроково скласти повноваження після того, як Етична рада ініціювала перевірку усіх членів ВРП. Водночас в Етичній раді зазначають, що їхня перевірка не тягне за собою відсторонення від посад чи звільнення.
Про призначення перевірки членів ВРП повідомила Етична рада.
Офіційно Етична рада розпочала роботу 1 грудня 2021 року. Цей орган має перевіряти, чи відповідає кандидат на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності.
Відповідно до закону, рада упродовж шести місяців із дня створення повинна одноразово оцінити чинних членів ВРП. Регламентом передбачено, що орган має за будь-яких умов розпочати оцінювання чинних членів не пізніше ніж 8 лютого 2022 року.
В Етичній раді запевняють, що членам ВРП 8 лютого направили повідомлення про намір провести оцінювання та встановити їхню відповідність критеріям. Про оцінювання кожного члена буде доповідати один український член Етичної ради та один міжнародний представник ради.
Водночас у Вищій раді правосуддя вважають, що оцінювання може вплинути на безперервність функціонування ВРП. Так, відповідно до Конституції, у складі ВРП для здійснення повноважень має бути принаймні 15 членів Вищої ради правосуддя, серед яких більшість становлять судді.
Наразі у складі ВРП 15 членів та 6 вакантних посад. Там вважають, що Етична рада спершу мала провести співбесіди з кандидатами на вакантні посади. А одночасна перевірка 14 членів нібито вплине на роботу ВРП.
«Це спонукає достроково скласти повноваження більшістю членів ВРП», — йдеться у заяві ВРП.
Етична рада відреагувала на таке повідомлення, вказавши, що оцінювання чинних членів Вищої ради правосуддя «не тягне за собою відсторонення їх від посад та зупинення їх повноважень».
Там наголошують, що відсторонення від посади та зупинення повноважень можливе лише після завершення оцінювання та співбесід, якщо чинний член не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики.
Крім того, в Етичній раді заявили, що оцінювання кандидатів на посаду члена ВРП розпочалися 24 грудня 2021 року і вже на 21 лютого 2022 року заплановані перші співбесіди.
Створення Етичної ради було важливим кроком для судової реформи. Оскільки цей орган буде оцінювати кандидатів до ВРП на відповідність професійній етиці та доброчесності.
До складу ради увійшли шестеро людей: по троє від Ради суддів та міжнародних організацій, з якими Україна співпрацює у галузі запобігання корупції.
ВРП має складатися з 21 члена, десятьох із них обирають на з'їзді суддів України серед суддів чи суддів у відставці. Цей орган призначатиме членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), яких обиратимуть терміном на чотири роки за результатами конкурсу. ВККС, зі свого боку, займатиметься добором нових і переатестацією чинних суддів. Закон передбачає, що ВККС має складатися з 16 членів, і вісьмох обиратимуть з-поміж суддів або суддів у відставці.