Зеленський затвердив стратегію розвитку судової системи до 2023 року. Процедуру обрання суддів КСУ хочуть удосконалити
Президент Володимир Зеленський у п’ятницю, 11 червня, затвердив Стратегію розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021—2023 роки. Окрему увагу у стратегії приділили Конституційному Суду, який в останні місяці відомий суперечливими рішеннями.
Про це повідомила пресслужба Офісу президента.
Стратегія містить доволі загальні положення, які характеризують проблеми системи правосуддя й пропонують напрямки їхнього вирішення. Із конкретики пропонується таке:
- проведення аудиту системи місцевих судів;
- надання постійного приміщення Вищому антикорупційному суду;
- вдосконалення методики визначення ставок судового збору;
- запровадження відкритого конкурсу для формування складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя (це одна з вимог західних партнерів України та Венеційської комісії).
Окрему увагу в стратегії приділено Конституційному Суду. Пропонується вдосконалити перевірку суддів КС на доброчесність «з можливим залученням міжнародних експертів», змінити процедуру їх конкурсного відбору, а також запровадити механізм захисту суддів КС від політичного й іншого тиску.
Клінч між Конституційним Судом і Офісом президента
Конституційний суд із середини 2020 року ухвалив кілька рішень, які викликали резонанс у суспільстві. Зокрема, йдеться про визнання неконституційним призначення голови Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника й відповідальності за брехню чиновників у деклараціях.
У березні 2021 року Зеленський Володимир Зеленський скасував указ президента-втікача Віктора Януковича від 2013 року про призначення Тупицького та Касмініна. У документі зазначено, що зробили це «з метою гарантування дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина, забезпечення державної незалежності та національної безпеки».
За законом президент не має повноважень звільняти суддів КСУ — це можуть зробити лише самі судді цього суду. Сам Тупицький та Касмінін оскаржують указ Зеленського у Верховному Суді, а група народних депутатів від «Європейської Солідарності» та «Батьківщини» звернулася до КСУ з вимогою визнати такі дії президента незаконними.
10 червня стало відомо, що шестеро суддів КСУ блокують його роботу, вимагаючи допустити Тупицького до засідань (після указу Зеленського його не пропускають до будівлі суду).
- Поділитися: