Більшість українців вважають жертвами обставин тих, хто залишився під тимчасовою окупацією — опитування

Більшість українців із розумінням ставляться до тих, хто залишається на тимчасово окупованих після 24 лютого територіях. Їх вважають жертвами обставин.

Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, яке проводили 7-13 вересня.

Так, лише 12% респондентів критично ставляться до тих, хто продовжує жити на окупованих у повномасштабній війні територіях. Їх вважають колаборантами чи байдужими до України.

Проте більшість — 72% — називають людей під окупацією жертвами обставин і вважають, що ці люди хочуть повернення контролю України над цими територіями.

Загалом у цьому опитуванні соціологи досліджували низку тез російської сторони, за допомогою яких намагаються розколоти українське суспільство.

Наприклад, лише 14% респондентів вірять у наратив про серйозні конфлікти між політичним і військовим керівництвом України, а 71% вважає, що військове і політичне керівництво діють злагоджено. Однак дещо поширеним є наратив, що керівництво не приділяє належної уваги захисникам: у це вірять 24% опитаних, а не вірять — 60%.

Відносно найбільше респондентів вірять у тезу про розкрадання західної зброї та наживання на війні чиновниками — 29%. Натомість 51% вважають такі заяви неправдою, а ще 20% не змогли визначитися.

Крім того, лише 5% українців поділяють думку про владу, яка готова і може піти не неприйнятні для України компроміси з росією. Але 87% опитаних вважають, що влада не піде на неприйнятні компроміси.

15% вірять, що західні країни втомлюються від України і хочуть, щоб Україна вела перемовини з рф, проте 73% опитаних вважають, що Захід продовжує надавати підтримку та очікує на завершення війни на прийнятних для України умовах.

31% респондентів навіть ціною можливих конфліктів і загрози єдності готові підтримати ініціативи притягнення до відповідальності тих, хто причетний до можливих прорахунків у підготовці до війни. Але більшість (58%) усе-таки вважає, що ці питання потрібно розглядати після війни, щоби не провокувати конфлікти всередині країни.

Детальніше про опитування

Упродовж 7-13 вересня КМІС провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус». Метод — телефонне інтерв'ю з використанням комп'ютера на основі випадкової вибірки мобільних телефонів.

Опитали 2000 респондентів від 18 років з усіх регіонів України, крім тимчасово окупованих до 24 лютого 2022 року. Також до вибірки не входили ті, хто виїхав за кордон після 24 лютого 2022 року.

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки не перевищувала 2,4% для показників, близьких до 50%, 2,1% для показників, близьких до 25%, 1,5% — для показників, близьких до 10%, 1,1% — для показників, близьких до 5%.