Bitcoin всемогутній. Як заробляють на майнінгу криптовалют та які існують ризики

Як влаштований майнінг? Чи можна заробити ним на домашньому комп’ютері, або для цього обов’язково потрібна «ферма»? Як працює криптовалютна біржа? Які найбільші ризики майнінгу в Україні та чому його побоюються у світі?hromadske не закликає майнити чи вкладатись у криптовалюту. Але розповідає, як заробляють на Bitcoin та інших криптовалютах та чому цей заробіток є досить ненадійним.

Що таке майнінг?

У перекладі з англійської це видобуток корисних копалин, у нашому випадку йдеться про цифрові гроші — криптовалюту.

«Видобувати» такі нематеріальні активи дозволяє цілком матеріальне комп’ютерне «залізо», насамперед відеокарти. Воно робить математичні обчислення та створює нові структури — нові блоки інформації в блокчейні.

За створення нової структурної одиниці передбачена винагорода — одиниця криптовалюти.

Технологія блокчейну гарантує безпеку транзакцій, адже це така собі книга обліку, яка фіксує усі операції, а внесення змін в один блок потребує відповідних змін в усіх блоках після нього.

Кожен учасник фактично має свою копію цієї книги обліку, і якщо хтось захоче необґрунтовано змінити інформацію, наприклад, про кількість криптовалюти у власності, інші учасники цю зміну не погодять.

Складність обчислень постійно збільшується (адже у ланцюжку з’являються все нові й нові блоки), у зв’язку з чим система потребує все більших обчислювальних потужностей. Так, саме тому відеокарти стали «золотими».

Що потрібно для майнінгу?

«Залізо». Майнять криптовалюту як на власних комп’ютерах, так і на великих «фермах». Більші потужності дають більше можливостей заробити, адже фактично треба розв’язувати математичні завдання, і тому краще «залізо» дає перевагу.

Так, існує показник потужності hashrate (кількість обчислень за секунду), і що він більший, то більша винагорода від майнінгу. Зокрема, через це попит на потужні відеокарти є таким високим, що штовхає ціни на них до небес.

Як приклад, така відеокарта GeForce ще в листопаді минулого року коштувала трохи більше за 10 тисяч гривень, а зараз — 19 тисяч. А на піку в лютому — 25 тисяч.

І що дорожчим стає «залізо», то більше треба грошей для того, аби почати майнити і розраховувати на відчутний прибуток.

Проте навіть за наявності потужного заліза домашні «ферми» — це зазвичай десятки пристроїв, а у великих компаній «ферми» більше схожі на дата-центри з тисячами пристроїв. Тож як із ними конкурувати?

Маленькі гравці можуть об’єднуватися у так звані пули, які вже майнять як одне ціле і можуть конкурувати з великими гравцями. Винагороду кожен учасник пулу отримує залежно від частки, яку він вносить до обчислювальних можливостей. Також пул бере комісію за свої послуги. Ось приклад такого пулу.

Звісно, якщо ви плануєте «видобувати» якусь конкретну криптовалюту, треба розібратися, яке саме «залізо» найбільше підходить.

Наприклад, майнити Bitcoin за допомогою відеокарт зараз уже нерентабельно (саме через збільшення вимог до обчислювальної техніки, про що згадано вище), адже витрати за енергію просто не «відіб’ються».

У цьому випадку використовують спеціальні пристрої — Application Specific Integrated Circuit — Інтегральна схема спеціального призначенняASIC-майнери. Проте вартість такого «заліза» стартує від декількох тисяч доларів. Тож перед тим, як майнити Bitcoin, все одно доведеться чимало потратитись.

А ось у випадку з «ефір», разом із «біткоїном» найпопулярніша криптовалютаEthereum ферма з відеокарт цілком згодиться.

Якщо вам цікаво читати про важливі теми в незалежних медіа підтримайте hromadske. Адже грошей на техніку в нас не так багато, а використовуємо ми її не для майнінгу, а для створення цікавих та актуальних історій.

І скільки можна заробити?

Спрогнозувати дохід від майнінгу вкрай складно, адже на це впливає багато факторів: ціна електроенергії, вартість і потужність обладнання, ціна криптовалюти та винагорода за один блок, потужність мережі (вже згаданий hashrate), витрати на утримання «ферми» (зокрема, на охолодження пристроїв).

І хоч у медіа регулярно з’являються новини штибу «Bitcoin оновив історичний максимум», ринок криптовалют дуже волатильний — курс може як стрімко злетіти, так і швидко впасти.

Загалом же бум на майнінг, зокрема злет попиту на «залізо», свідчать про те, що заробити на цьому можна. У випадку з великим гравцями, такими як Marathon Digital Holdings, Hive Blockchain, Riot Blockchain, Hut 8, про це говорить і стрімке зростання їхніх акцій.

Якщо ж ви хочете заробляти на домашній фермі, вам можуть допомогти спеціальні калькулятори, наприклад, WhatToMine, NiceHash, CryptoCompare, ASIC Trade. У них треба вказати, яке обладнання працюватиме, скільки воно коштує, яку саме криптовалюту плануєте майнити, ціну електроенергії тощо. Звісно, такі розрахунки матимуть похибку.

А як заробити без «ферми»?

І навіть за відсутності «ферми» на криптовалюті можна заробити. Про свій додатковий дохід від майнінгу нам розповів Володимир з Києва. Близько року тому він зібрав новий комп’ютер, не для майнінгу, а для особистого користування. Комплектація вийшла не найтоповіша: процесор AMD Ryzen 5 3600, пам’ять 32Gb, відеокарта NVIDIA GeForce 2070s.

«На початку 2021 року у новинах почали розповідати про дефіцит відеокарт, тож я почав цікавитися темою криптовалют. А ще колега казав, що думає зібрати «ферму» для майнінгу і вже зараз на своїй відеокарті GeForce GTX 1080 Ti пробує майнити Ethereum», — розповідає Володимир.

Він також вирішив спробувати, і на той момент отримував дохід у 100-120 гривень на день при витратах на електроенергію у 8-10 гривень. За перший тиждень на карту вдалося вивести 500 гривень.

«До слова, це був не безперервний процес, іноді я вимикав комп’ютер на ніч, іноді робив на ньому щось інше. Згодом я купив ще одну відеокарту, й дохід збільшився до 200 гривень на добу. За півтора-два місяці дохід становив 6 тисяч. Він міг бути більшим, якби комп’ютер працював постійно», — каже Володимир.

Він пояснює, що використовував свій комп’ютер для майнінгу насамперед тому, що той часто стояв без діла.

«У квітні я перестав майнити, але не тому, що стало невигідно, а через втому від постійного шуму, а також тому, що не хотілось постійно займатися налаштуваннями — майнінг малими потужностями має певні складнощі», — зазначив співрозмовник hromadske.

Він додав, що спочатку користувався спеціальною платформою, за допомогою якої за два «кліки» виводив гроші на карту. Проте потім вирахував, що самостійний продаж криптовалюти на біржі збільшував дохід на близько 20%.

Що таке криптовалютна біржа?

Принцип роботи таких бірж пояснив hromadske Олег, що працює на криптобіржі CEX.IO.

«Це місце, де продавці й покупці крипти контактують, а біржа отримує певний відсоток за продаж/купівлю. При цьому використовуються гаманці самої біржі, тобто клієнти перераховують туди свою крипту (з персональних гаманців, наприклад), а потім нею торгують», — каже він.

Біржа користується послугами банку, тож коли клієнти поповнюють свій рахунок на біржі традиційними коштами, то вони йдуть насправді на рахунок банку.

І хоч в Україні криптовалюта поза правовим полем, платежі на біржу з українських банків, зокрема, «ПриватБанку», йдуть без проблем, додає Олег. До слова, ось список бірж.

Чим ви ризикуєте?

Якщо ви хочете не просто додаткового заробітку на криптовалюті, без створення власної ферми не обійтись — а тут уже куди більші фінансові ризики. Наприклад, купили ви 10 відеокарт, а криптовалюта стрімко подешевшала, чи уряд підняв ціну на електроенергію.

Крім цього, ринок криптовалют ще дуже молодий, але в ньому вже обертаються великі гроші, а такі умови — ідеальні для численних шахраїв. Тож якщо ви вирішили заробляти на криптовалюті, будьте обачними.

Також проблемою є те, що в Україні криптовалюта поки не має жодного правового статусу, що відкриває можливості для зловживань.

Дуже показовою є нещодавня історія з нібито підпільною криптофермою у Вінниці, про виявлення якої повідомили в СБУ.

Але там, схоже, й не зовсім ферма для майнінгу, і взагалі рейдерство чи «маски-шоу» з боку правоохоронців в Україні — проблема далеко не тільки для криптоферм. Тож поряд із необхідністю ввести майнінг у законодавче поле ця історія нагадує нам про важливість реформи СБУ.

Схоже, користуються невизначеним юридичним статусом криптовалют і українські посадовці — вони задекларували крипти на 75 мільярдів гривень. Перевірити походження таких активів неможливо, тож посадовці можуть просто «намалювати» собі будь-яку кількість криптовалюти і за допомогою цього пояснити незаконні доходи.

Деякий прогрес у правовому питанні є: парламент ухвалив у першому читанні законопроект «Про віртуальні активи», який має легалізувати криптобізнес. Зокрема, криптовалюта отримає юридичний статус (хоч і не визнається платіжним засобом), учасники ринку матимуть право на судовий захист, міжнародні біржі зможуть легально працювати в Україні тощо.

Чому світ не в захваті від майнінгу

Існують і глобальніші ризики. Так, вигідність майнінгу може спричиняти крадіжку електроенергії та її дефіцит.

Наприклад, у Малайзії влада цього не оцінила й за допомогою катка знищила 1069 конфіскованих пристроїв для майнінгу. В Ірані після низки масових відключень електроенергії майнінг взагалі заборонили. А його, до слова, використовували для обходу санкцій США.

А ось в Україні є атомні електростанції й подібних проблем немає, тож влада навіть хоче підзаробити на криптовалюті.

Анонімність всіх операцій у блокчейні не завжди є позитивом, адже такий безпечний спосіб розрахунків полюбили різного роду злочинці, як-от наркоторговці, корупціонери чи терористи. А хакери тепер здебільшого вимагають виплачувати їм викуп у Bitcoin чи іншій цифровій валюті.

Тому уряди багатьох держав посилюють регулювання в цій сфері. Наприклад, у Китаї серйозно обмежили майнінг, що спричинило серйозне падіння цін на криптовалюту, адже КНР займає найбільшу частку ринку. У США Мінфін зобов’язав повідомляти про будь-яке переведення коштів на суму понад 10 тисяч доларів, якщо це пов’язано з криптовалютою.

Майнінг регулярно критикують за негативний вплив на довкілля. Більшість установок для майнінгу зосереджені в країнах, де основним джерелом електроенергії є спалення викопного палива. Зокрема, одна транзакція Bitcoin лишає більший вуглецевий слід, ніж перегляд 100 тисяч годин відео на YouTube.

І навіть Ілон Маск, який спочатку оголосив, що автомобілі Tesla можна купити за Bitcoin, швидко передумав і заявив, що повернеться до цієї ідеї лише тоді, коли майнінг стане екологічно чистішим.