Bloomberg: Швеція може стати членом НАТО до кінця листопада — Столтенберг закликав держави Альянсу підтримати рішення
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг надіслав листа усім державам—членам, у якому зазначив, що Швеція має стати членом Альянсу не пізніше ніж 28—29 листопада. На ці дати запланована зустріч міністрів закордонних справ НАТО.
Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на слова представника шведського уряду.
До саміту міністрів шведську заявку повинні ратифікувати парламенти Туреччини й Угорщини. Напередодні турецький президент Реджеп Тайїп Ердоган підписав протокол про приєднання Швеції до НАТО і подав його на розгляд парламенту.
Угорський парламент ще не виносив на голосування заявку Швеції, однак шведський прем’єр-міністр Ульф Крістерссон переконаний, що Угорщина зрештою зробить це.
«Мене кілька разів запевняв прем'єр-міністр Угорщини, що вони не відкладатимуть приєднання Швеції, і я вірю, що вони залишаться на цьому», — сказав він.
Як пише Bloomberg, міністерка Швеції у справах Євросоюзу Джессіка Росвалл також планує поговорити з угорським колегою про вступ до Альянсу: «Ми з нетерпінням чекаємо швидкого рішення Угорщини й хочемо стати членами [НАТО — ред.] якнайшвидше».
Більше про вступ Швеції до НАТО
Швеція та Фінляндія подали заявку на вступ до НАТО минулого року. Гельсінкі остаточно приєдналося до Альянсу у квітні 2023-го, а от заявку Швеції затримали Туреччина та Угорщина.
Анкара звинувачує Швецію в недостатній боротьбі з тероризмом. Президент Реджеп Ердоган закликав Стокгольм видати людей, яких він вважає терористами, включно з курдами та іншими, хто підтримав спробу державного перевороту проти нього у 2016 році.
Швеція ухвалила новий закон про боротьбу з тероризмом і почала екстрадицію прихильників Робітничої партії Курдистану, яку Анкара вважає терористичною. Однак це не змогло переконати Туреччину.
Відносини між країнами погіршували акції у Стокгольмі, на яких спалювали Коран — священну книгу мусульман.
Угорщина зі свого боку блокує приєднання Стокгольма до НАТО, мовляв, через критику політики угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана зі шведської сторони.