Будівля «Квіти України», яку намагалися знести, офіційно стала пам'яткою архітектури. Тепер її не можна руйнувати

Навчально—методичний павільйон «Квіти України» у Києві, який намагався знести забудовник, внесли до реєстру державних пам'яток. Тепер цю будівлю не можна зруйнувати чи перебудувати.

Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Після підпису у Мінкульті наказу про внесення будинку «Квітів України» до реєстру держпам'яток, цей об'єкт офіційно визнали пам'яткою архітектури, монументального мистецтва місцевого значення.

«Будівлі надано охоронний статус. Це означає, що її не можна зруйнувати або перебудувати. Дякую киянам за небайдужість та готовність відстоювати історичний вигляд міста!», ㅡ пише Ткаченко.

Напередодні у Київській міській державній адміністрації заявили, що ця будівля отримала статус щойно виявленого об'єкта культурної спадщини.

Це означає, що упродовж місяця власник будівлі повинен укласти охоронний договір на щойно виявлений об’єкт, а сама будівля тепер підлягає захисту відповідно до закону про охорону культурної спадщини. Так, будь-які роботи на щойно виявлених об’єктах здійснюються винятково за наявності письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини на підставі погодженої із ним науково-проєктної документації.

Після цього копію наказу також направили до Мінкульту, щоб там внесли об’єкт до державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Що передувало?

13 липня Шевченківський райсуд Києва наклав арешт на будівлю «Квіти України». Тоді забудовнику тимчасово заборонили проводити будівельні та демонтажні роботи на об'єкті.

Перед цим активісти змогли проникнути на територію та тимчасово зупинити демонтаж. У забудовника заявляли, що не будуть зупиняти реконструкцію та не хочуть публічних обговорень.

Згідно з рендером, який опублікував забудовник Олексій Пишний, автентичну будівлю українського архітектора Миколи Левчука хотіли перетворити на торгово-офісний центр у стилі 2000-х років. Новий фасад мав нависати над дорогою і зруйнував би історичний ансамбль вулиці Січових Стрільців, кажуть активісти.

Захисники будівлі вимагають реставрувати її, а не реконструювати, а також знайти будинку нову сучасну функцію, яка зможе максимально залучити унікальний простір з атріумом без руйнування.

Що це за будівля?

Будинок на Січових Стрільців, 49 спроєктував на початку 80-х років архітектор Микола Левчук для комунального підприємства «Квіти України» — інституції, яка професійно займалася дослідженням квітів. Збудували її у 1985 році; тоді ж вона була відзначена премією Спілки архітекторів як будівля року.

Це був навчально-методичний павільйон з магазином, оранжереєю та дослідницьким центром. На першому поверсі продавали рослини, вище відбувалися виставки, ще в кількох приміщеннях були майстерні та курси флористики.