«Це було б несправедливо»: гендиректор Dragon Capital Фіала про те, чи вважає себе олігархом та чи потрапить до реєстру

Генеральний директор Dragon Capital Томаш Фіала, активи якого журнал Forbes 2021 року оцінив у 340 мільйонів доларів, заявив, що підпадає під два з чотирьох критеріїв оцінювання олігархів, які зазначені в президентському законопроєкті про деолігархізацію.

Про це він заявив в етері нашої програми «Мокрик По Живому».

Фіала не підтвердив суму своїх статків, озвучену журналом Forbes.ua, зазначивши, що має «приватну компанію». Однак додав, що про всі активи є інформація на сайті та що протягом останніх п'яти років їхня вартість зросла.

Він зауважив, що його юристи прочитали законопроєкт про деолігархізацію та сказали, що він не попадає під всі чотири критерії олігарха — лише під два: вартість активів та володіння засобами масової інформації.

Зазначимо: в законопроєкті прописано, що статки олігарха мають перевищувати один мільйон прожиткових мінімумів (це 2 млрд 270 млн або 80 млн доларів). Це більше, ніж є у Фіали, якщо оцінювати за даними Forbes.ua.

«Є різне володіння медіа. Є як у нас, коли ми не впливаємо на політику [видання]. Думаю, що президенту та його колегам треба фокусуватися не на власниках медіа, а на незалежній політиці медіа», — зазначив він.

На уточнювальне запитання журналіста про можливе потрапляння ще під третій критерій (вплив на владу) та підтримку партії «Голос» Фіала відповів, що не фінансував цю політсилу.

«Я як іноземний громадянин не маю права підтримувати політичні партії. Це хіба що моя дружина та деякі мої колеги (підтримували «Голос», — ред.). Це було два роки тому, а закон зворотної сили не має... Було б невиправдано та несправедливо (якби його внесли до реєстру, — ред.). Навряд чи я туди потраплю», — уточнив гендиректор Dragon Capital.

Томаш Фіала каже, що якщо його таки внесуть до реєстру олігархів — це не матиме на нього політичного впливу, адже таких амбіцій він не має. Втім, він зауважив, що це було б «неприємно», бо доведеться подавати електронну декларацію.

Хто такий Томаш Фіала і що таке Dragon Capital?

Томашу Фіалі 47 років, він народився в чеському місті Брно. У 1990-х роках працював аналітиком в інвестиційних компаніях у Польщі, Чехії та Україні.

У 2000 році заснував спільно з українськими партнерами інвестиційну компанію Dragon Capital. Наразі це найбільша в Україні компанія, що працює у сфері інвестицій та фінансових послуг.

У 2016 — 2020 роках Dragon Capital разом зі своїми закордонними партнерами інвестували у нерухомість понад 600 млн доларів, з них понад 500 млн доларів — у Києві та Київській області. Інвестиційним партнером, зокрема, є американський фінансист та інвестор Джорж Сорос.

У 2014 році Фіала заснував в Україні журнал «Новое время» разом із однойменним інформаційним порталом (пізніше їх було перейменовано на «НВ») і «Радіо НВ». Також у червні 2021 року стало відомо, що він придбав «Українську правду».

Фіала підтримував Помаранчеву революцію 2004 року й Революцію гідності 2013-2014 років. Відомо, що він співпрацює з українським олігархом Віктором Пінчуком.

Боротьба з олігархами в Україні

2 червня президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний законопроєкт, яким влада обіцяє побороти олігархічну систему в Україні. Окрім того, питання про статус олігархів в Україні можуть першим винести на всеукраїнський референдум.

У РНБО раніше підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали. Пізніше міністр юстиції Денис Малюська заявив, що в перелік точно потраплять Ігор Коломойський та Петро Порошенко.

Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав.