Зеленський вніс у Раду законопроєкт про деолігархізацію: він діятиме 10 років і має стати основою для майбутніх законів

Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту як невідкладний законопроєкт, яким влада обіцяє побороти олігархічну систему в Україні.

Про це повідомили в Офісі президента. На сайті Ради зазначається, що його передали на розгляд керівництву, але тексту документа ще немає.

Законопроєкт називається «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)».

В ОП зазначають, що він містить визначення олігархів — «осіб, які мають значний вплив у господарському, політичному житті країни, а також контролюють основні сегменти медійного простору».

У Зеленського переконують, що законопроєкт не порушує основоположних прав людей, які підпадають під визначення олігарха, а лише визначає коло цих осіб і встановлює правила їхніх прозорих взаємовідносин з представниками влади. Він, зокрема, має регламентувати зустрічі та інші взаємовідносини представників органів влади «з людьми, які володіють значними активами», кажуть в ОП.

Документ має обмежений термін дії — 10 років.

«Він має стати першим кроком до ліквідації олігархічної системи в Україні. На його основі будуть розроблені антитрастові закони, закон про лобізм та інші нормативно-правові акти, що переформатують економічні й суспільні відносини в країні», — кажуть в Офісі президента.

Там також переконують, що, як свідчить досвід інших успішних країн, усунення монопольного становища олігархів дасть поштовх розвитку середнього класу та пришвидшить розвиток економіки.

Що передувало?

Раніше Зеленський анонсував оприлюднення законопроєкту про деолігархізацію, який він доручив розробити РНБО, Антимонопольному комітету та Офісу президента, ще 15 квітня.

Тоді президент заявив, що у документі має бути зазначено, «як олігархи будуть перетворюватися на бізнесменів».

Після доручення Зеленського в РНБО підрахували, що в Україні є щонайменше 13 олігархів, однак про кого саме йдеться — не сказали.

Згідно з останнім рейтингом «Forbes Україна», сто найбагатших українців за рік збільшили свої статки на 42%, до 44,5 мільярдів доларів. Найзаможнішою людиною України залишається Рінат Ахметов — його статки зросли майже втричі.

Деолігархізація була однією з головних обіцянок Володимира Зеленського під час передвиборчої кампанії 2019 року, але він досі її не виконав, як нагадали наприкінці квітня в Комітеті виборців України.