«Це означало б третій ленд-ліз для України»: Резніков прокоментував загрозу вступу Білорусі до війни
Міністр оборони України Олексій Резніков прокоментував заяву одного з білоруських опозиціонерів про те, що самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко готується вступити у війну проти України. Резніков вважає, що в білоруських солдатів бракує мотивації для цього і Лукашенко боїться, що це «стане його фіналом».
Про це міністр розповів у спільному коментарі для hromadske і «Бабеля» 29 вересня.
Резніков зазначив, що небезпека наступу з Білорусі «завжди є», оскільки українсько-білоруський кодон сягає 1200 км, і в лютому вже було вторгнення звідти російськими військами, літаками, досі продовжуються ракетні обстріли тощо. Проте не було зафіксовано, щоб у війні брала участь «велика кількістю білоруських вояків».
«У деяких непідтверджених випадках на Чернігівщині місцеве населення чуло в перші дні навали, що вояки у російській формі розмовляли з акцентом, дуже подібним на білоруський. Тобто не виключено, що якісь невеликі підрозділи білорусів були в російській формі. Але потім вони зникли. Інших таких доказів присутності білоруських військових ми поки що не маємо», — сказав Резніков.
На його думку, рівень пропаганди в Білорусі набагато нижчий, ніж у росії, тому й «ефект промивання мізків менший».
Я не розумію, що має мотивувати білорусів, щоб свідомо йти воювати з Україною, вбивати і вмирати незрозуміло за що. Навіть якщо це будуть офіцери, які під присягою зобов'язані виконувати накази, і нібито підуть в атаку своїми підрозділами. А хто гарантує, що коли ті підрозділи перейдуть білоруський кордон, вони не підіймуть руки, не складуть зброю і не скажуть «українці, сябри вам не вороги»?Олексій Резніков
За словами міністра, вступ Білорусі у війну означав би «просто включити українцям Бо другий ленд-ліз, за словами Резнікова, на Харківщині, де ЗСУ беруть трофейну російську зброю. А перший — це військова допомога від СШАтретій ленд-ліз і дати нам уже білоруську зброю».
«Тому, скажемо так, ризик є, але його рівень я б не перевищував. Мені більше здається, що очільник Білорусі шукає баланс. З одного боку, йому треба демонструвати патрону [володимиру путіну], що він ніби якось із ним. Але з іншого боку, Лукашенко розуміє, що це може бути вже остаточний його фінал», — додав Резніков.
Проте міністр наголосив, що в будь-якому разі Україна готова відбити ще одне вторгнення з боку Білорусі: «Наші Збройні сили, сектор безпеки й оборони, і прикордонники, і Нацгвардія — ми всі готові. Там (на кордоні з Білоруссю — ред.) є наші підрозділи. Ба більше, ми пройшли вже цю спробу навали. Знаємо, де, як, коли і які місця».
Резніков зазначив, що українсько-білоруський кордон «переважно дуже складний для вільної прогулянки». За його словами, є конкретні місця, де можна перетнути кордон, але вони «абсолютно відомі» Україні й перебувають під вогневим контролем.
Якщо для вас важливе те, що ми робимо, і ви вже підтримали Збройні сили України, можете підтримати наше інформаційне військо.
Що передувало?
Один із лідерів білоруської опозиції Павло Латушко 29 вересня заявив, що самопроголошений президент Олександр Лукашенко готується вступити у війну проти України й почати мобілізацію білорусів.
За його даними, Лукашенко і росія домовилися розгорнути в Білорусі 120 тисяч російських солдатів протягом листопада — лютого. Також нібито Білорусь зобов’язалася додатково поставити 100 тисяч мобілізованих солдатів.
Водночас моніторингова група «Беларускі Гаюн» заявила, що наразі немає переконливих фактів, які свідчили б про перекидання російських військ до Білорусі. Також у групи є сумніви щодо можливого проведення мобілізації в країні.
Проте українська розвідка повідомила, що в Білорусі готують місця для розміщення 20 тисяч мобілізованих із росії. Вони мають поповнити дислоковані в Білорусі підрозділи зс рф. Унаслідок поповнення співвідношення «досвідчених» та «молодих» військових має становити 1 до 5.