«Це воєнний злочин»: в ООН зробили заяву про смертний вирок іноземцям у «ДНР»
Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) засудило і назвало воєнним злочином смертний вирок, який оголосили в «ДНР» трьом іноземцям, що брали участь у воєнних діях у складі української армії.
Про це йдеться в заяві УВКПЛ.
«УВКПЛ стурбовано тим, що так званий "верховний суд" самопроголошеної "ДНР" засудив трьох військовослужбовців до страти. За словами Головного командування України, усі чоловіки входили до складу Збройних сил України, і якщо це так, то їх не слід вважати найманцями», — наголосила речниця УВКПЛ Равіна Шамдасані.
Вона додала, що такі процеси проти військовополонених є воєнним злочином. В УВКПЛ сказали, що в так званих «Л/ДНР» ще з 2015 року не дотримуються основних гарантій справедливого судового розгляду.
Своєю чергою речник генсека ООН Стефан Дюжаррік зазначив, що організація завжди виступала й виступатиме проти смертної кари за будь-яких обставин. «Ми закликаємо, щоб комбатантам, які були затримані, надали міжнародний захист, і щоб з ними поводилися відповідно до Женевських конвенцій», — додав він.
Що передувало?
9 червня так званий «верховний суд "ДНР"» ухвалив перше рішення щодо іноземних бійців, які захищали Україну. Бойовики «засудили» громадянина Марокко Саадуна Брагіма та двох британців: Ейдена Асліна і Шона Піннера. Окупанти дали іноземним захисникам України місяць на оскарження «рішення» так званого суду.
Речник МЗС України Олег Ніколенко назвав цей «судовий процес» нікчемним. Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трас також засудила дії окупантів і наголосила, що британці є військовополоненими.
«Це фіктивний вирок, який абсолютно не має законності. Мої думки з родинами. Ми продовжуємо робити все можливе, щоб підтримати їх», — написала міністерка.
Нагадаємо, про перебування у російському полоні двох громадян Великої Британії стало відомо раніше — саме їх Оксана Марченко пропонувала обміняти на свого чоловіка, ексдепутата Віктора Медведчука.
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон зазначав, що його уряд робить усе можливе, щоб допомогти своїм полоненим громадянам, однак рішення про будь-який обмін полоненими ухвалюватиме Київ.
Генпрокурорка Ірина Венедіктова заявила, що Україна розслідує винесення смертного вироку іноземцям, що воювали за Україну. А в США закликали росію поважати міжнародне право.