Україна почала розслідування щодо «суду» над іноземцями у «ДНР». Держсекретар США звернувся до рф

Україна розслідує винесення смертного вироку іноземцям, що воювали за Україну, так званим «верховним судом ДНР». У США закликали росію поважати міжнародне право.

Так, Генпрокурорка України Ірина Венедіктова оголосила, що Україна вже розпочала досудове розслідування щодо «суду» у «ДНР». Вона наголосила, що українські правоохоронці вживатимуть всіх необхідних заходів для того, щоб притягнуті до відповідальності всіх причетних.

«Фальшивий вирок Ейдену Ейсліну, Шону Піннеру та Брагіму Саадуну — це ніщо інше, як порушення та знущання з передбаченими міжнародним гуманітарним правом та міжнародним правом прав людини зобов’язаннями росії як окупаційної держави. росія вкотре демонструє свою відчуженість від системи, заснованої на правилах, і кричуще нехтування самою основою верховенства права», — зазначила Венедіктова.

Так, відповідно до Женевських конвенцій, «засуджені» іноземці користуються імунітетом комбатантів і як військовополонені не можуть бути притягнуті до відповідальності за безпосередню участь у воєнних діях. Їхнє затримання має бути спрямоване лише на запобігання їх подальшій участі в бойових діях. Крім того, жоден військовополонений не може бути засуджений без можливості захисту і без допомоги кваліфікованого адвоката або захисника.

Венедіктова також додала, що у сучасному європейському просторі смертна кара розглядається як неприйнятна форма покарання, несумісна з основними правами, правом на життя та правом не піддаватися жорстокому, нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню.

Держсекретар США Ентон Блінкен заявив про серйозну стурбованість через «вироки» іноземцям, які служать у Збройних Силах України. Він закликав росію та її соратників поважати міжнародне гуманітарне право, зокрема права та захист, надані військовополоненим.

Що передувало?

9 червня так званий «верховний суд ДНР» ухвалив перше рішення щодо іноземних бійців, які захищали Україну. Бойовики «засудили» громадянина Марокко Саадуна Брагіма та двох британців: Ейдена Асліна і Шона Піннера. Окупанти дали іноземним захисникам України місяць на оскарження «рішення» так званого суду.

Речник МЗС України Олег Ніколенко назвав цей «судовий процес» нікчемним. Міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трас також засудила дії окупантів і наголосила, що британці є військовополоненими.

«Це фіктивний вирок, який абсолютно не має законності. Мої думки з родинами. Ми продовжуємо робити все можливе, щоб підтримати їх», — написала міністерка.

Нагадаємо, про перебування у російському полоні двох громадян Великої Британії стало відомо раніше — саме їх Оксана Марченко пропонувала обміняти на свого чоловіка, ексдепутата Віктора Медведчука. Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон зазначав, що британський уряд робить усе можливе, щоб допомогти своїм полоненим громадянам, однак рішення про будь-який обмін полоненими ухвалюватиме Київ.