Через дитячі книжки про вовків і овець п'ятьох людей у Гонконгу звинуватили в підбурюванні до повалення влади

Поліція Гонконгу в четвер, 22 липня, оголосила про арешт п'ятьох членів організації, яка створила дитячу книжку про вовків та овець. Правоохоронці стверджують, що сюжет книги є алегорією на протести за незалежність Гонконгу, а отже, діяльність організації порушує закон.

Про це повідомляє AFP.

Двох чоловіків і трьох жінок віком 25-28 років арештувала новостворена спецслужба поліції Гонконгу з питань національної безпеки. Арештованих звинувачують у змові «з метою видавання, поширення, експонування чи копіювання публікацій із закликами до повалення влади.

Звинувачення стосується закону про відповідальність за заклики до повалення державного ладу, який ухвалили ще за часів, коли Гонконг був британською колонією. З 1997 року, коли Велика Британія передала Гонконг Китаю, закон не застосовували.

Тепер же, як зазначає AFP, поліція Гонконгу активно оголошує про звинувачення за цим законом, а більшості арештованим відмовляють у виході під заставу. Максимальне покарання за заклики до повалення влади (якщо не було попередньої судимості) — два роки ув’язнення.

Як заявила поліція, арештовані 22 липня намагалися збурити «гнів громадськості й особливо малих дітей проти виконавчої та судової влади Гонконгу, а також підбурити до насильства й незаконних дій».

За даними джерел AFP у гонконзькій поліції, п’ятеро арештованих належали до Загального союзу логопедів Гонконгу, який в останні місяці видав три електронні дитячі книги, де пояснюється суть протестів на території. У книгах вівці є метафорою на продемократичних протестувальників, а вовки — силовиками, які намагаються придушити протести.

В одній із книг, «Вартові овечого села», розповідається про події 2019 року в Гонконгу. У другій («Прибиральники овечого села») — про те, як «прибиральники-вівці» повстали проти «вовків-гнобителів», які всюди смітили. У вступі до другої книги пояснюється, що йдеться про страйк медичних працівників Гонконгу 2020 року, які вимагали закрити кордон із Китаєм ще на початку пандемії коронавірусу.

Зрештою, третя книга («Дванадцятеро сміливців овечого села») розповідає про групу овець, які втекли із села на човні через страх перед іншими вівцями. Вона також відсилає до реальних подій: у 2020 році 12 гонконгців намагалися втекти до Тайваню на моторному човні, але їх затримали й ув’язнили.

Що відбувається в Гонконгу?

Продемократичні протести в Гонконгу, які тривали з червня 2019 року, майже зникли після ухвалення влітку 2020 року так званого закону про національну безпеку. Він передбачає покарання за заклики до незалежності території та критичні висловлювання щодо влади материкового Китаю.

Після набуття законом чинності тамтешня поліція отримала право арештовувати людей за підозрою в закликах до незалежності, за що їм загрожує покарання аж до довічного ув'язнення. До прикладу, в січні 2021 року спецслужби Гонконгу затримали 53 демократичних активістів і політиків за підозрою в планах повалити владу регіону.

Проти закону про нацбезпеку виступили, серед інших, США, Європейський Союз, Австралія, Японія та Канада. Натомість Китай назвав критику втручанням у внутрішні справи.