Через рішення Конституційного суду закрили понад сто справ про недостовірне декларування, залишилося ще кілька — САП
В Україні закрили 103 кримінальні провадження щодо недостовірного декларування через рішення Конституційного суду, який скасував таку відповідальність.
Про це повідомив в. о. керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Максим Грищук в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».
Він зазначив, що загалом залишилися ще чотири такі справи.
«Вони не закриті через об'єктивні причини», — зазначив очільник САП.
Розповів, що у двох справах ще триває ознайомлення з матеріалами, після чого епізоди за ст. 366-1 КК (недостовірне декларування) будуть закриті. Ще в одній справі, як розповів Грищук, не передано документи після визначення осудності, а ще за однією зупинено терміни розслідування через виконання міжнародного доручення.
Чому це відбувається?
Через рішення Конституційного суду. 27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.
Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.
Нині влада намагається відновити таку відповідальність. 27 листопада президент Володимир Зеленський вніс до парламенту відповідний законопроєкт.
Раніше Національне антикорупційне бюро та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за недостовірну інформацію в деклараціях до кінця грудня.
Річ у тім, що щорічний період декларування триває з 1 січня до 31 березня. Щоб покарати посадовця за недостовірну інформацію, стаття Кримінального кодексу вже має бути чинною на момент подання декларації. Лише так посадовців можна буде притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.
Якщо ж законопроєкт ухвалять у лютому 2021 року, то всі, хто подасть неправдиву інформацію в декларації раніше, уникнуть відповідальності.