Рада може розглянути законопроєкт про відповідальність за брехню в деклараціях на цьому тижні

У Верховній Раді мають доопрацювати законопроєкт, який відновить відповідальність за брехню в електронних деклараціях, та розглянути його на цьому тижні.

Про це на засіданні Погоджувальної ради заявив спікер парламенту Дмитро Разумков, який нещодавно одужав після COVID-19.

Трохи контексту: у п'ятницю, 27 листопада, Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроєкт, яким хочуть поновити відповідальність за недостовірне декларування.

За словами Разумкова, щодо цього законопроєкту на вихідних відбулися зустрічі з представниками робочої групи для подолання конституційної кризи з керівництвом Верховної Ради, очільником Офісу президента Андрієм Єрмаком та прем'єр-міністром Денисом Шмигалем.

Так, робоча група має зібрати підписи за свій законопроєкт. Далі депутати Верховної Ради будуть створювати законопроєкт, враховуючи всі побажання президентського проєкту та проєкту робочої групи.

«Якщо все буде добре, то вже цього тижня за процедурою, яку ми називаємо «ковідною», ми зможемо розглянути це питання у стінах Верховної Ради та вийти на результат», ㅡ зазначив Разумков.

Навіщо цей законопроєкт?

Раніше Національне антикорупційне бюро та Національне агентство з питань запобігання корупції просили ухвалити законопроєкт про відновлення відповідальності за недостовірну інформацію в деклараціях до кінця грудня.

Річ у тім, що щорічний період декларування триває з 1 січня до 31 березня. Щоб покарати посадовця за недостовірну інформацію, стаття Кримінального кодексу вже має бути чинною на момент подання декларації. Лише так посадовців можна буде притягнути до відповідальності за брехню в деклараціях за 2020 рік.

Якщо ж законопроєкт ухвалять у лютому 2021 року, то всі, хто подасть неправдиву інформацію в декларації раніше, уникнуть відповідальності.

Навіщо відновлювати відповідальність?

Через рішення Конституційного суду. 27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а НАЗК позбавив ключових повноважень.

Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.

Вищий антикорупційний суд уже закрив низку справ щодо недостовірного декларування. Загалом на момент рішення КС у ВАКС було 17 кримінальних справ, що стосуються недостовірного декларування.