Чергові удари по Кривому Рогу та фінансова допомога від ЄС: головне за день 15 вересня
Окупанти двічі за день обстріляли Кривий Ріг; Європа продовжує фінансову підтримку України; Сполучені Штати ввели санкції проти голови Чечні рамзана кадирова. Зібрали головні новини за день 15 вересня.
Звільнена Харківщина
Прикордонники звільнили в Куп'янську п'ятьох підлітків, яких окупанти після фільтрації незаконно утримували. Чотири дівчини та один хлопець провели в підвалі тиждень.
Служба безпеки продовжує проводити стабілізаційні заходи. Так, на нещодавно звільнених територіях області вже викрили 16 колаборантів, із них 13 уже мають підозри. Загалом на Харківщині перевірили вже 7000 людей.
Ще оперативники знайшли повні переліки представників окупаційної адміністрації та людей, які з ними співпрацювали. Також знайшли списки комерційних структур, які сплачували «податки» окупантам.
Обстріли України
Окупанти двічі за день завдали ракетних ударів по Кривому Рогу. Поцілили у промислове підприємство та по гідротехнічних спорудах. Люди не постраждали.
Також вибухи були в Кіровоградській області. Є прильоти на території Петрівської громади. Одну ракету збили сили протиповітряної оборони.
Ситуація на фронті
російські війська обстрілюють на всіх напрямках, крім Волинського та Поліського. Сили оборони України успішно відбили атаки окупантів у районах населених пунктів Весела Долина, Майорськ та Зайцеве, повідомляє Генштаб ЗСУ.
Українська авіація завдала 18 ударів по місцях окупантів, зокрема підтверджено ураження 10 районів зосередження російських військових, 3 опорних пунктів та 5 позицій зенітних ракетних комплексів.
Підрозділи ППО знищили два безпілотники росіян. А ракетні війська та артилерія вдарили по 3 пунктах управління, 12 районах зосередження солдатів і техніки ворога. Знищили два склади боєприпасів, засоби ППО та логістичні вузли росіян.
Окупанти ж своїми обстрілами пошкодили інфраструктуру понад 20 українських міст і сіл. росіяни завдали по 5 ракетних та авіаударів, а також 23 обстріли зі систем реактивної артилерії.
Фінансова допомога від ЄС
Європарламент затвердив виділення Україні 5 мільярдів євро макрофінансової допомоги. Це частина пакета у 9 мільярдів євро. Ці кошти мають покрити невідкладні потреби України внаслідок російського вторгнення, а також допомогти України погасити свої фінансові зобов'язання, наприклад щодо державного боргу.
А Європейський інвестиційний банк уже надіслав Україні перші 500 мільйонів євро в межах позики на 1,59 мільярда євро. Ці кошти витратять на терміновий ремонт пошкоджених доріг, мостів та залізничної інфраструктури.
Мавпяча віспа в Україні
В Україні лабораторно вперше підтвердили зараження віспою мавп. Наразі пацієнт госпіталізований до медичного закладу для стаціонарного лікування, він має легкий перебіг хвороби.
За словами пацієнта, він не мав контактів із хворими на віспу мавп і не виїздив за кордон. Однак поява симптомів захворювання та анамнез свідчать, що він інфікувався в одному з великих міст країни, вказує МОЗ.
Зброя від Німеччини
Німецький уряд уперше оголосив про постачання Україні 50 бронемашин Dingo. Це броньована та опціонально озброєна колісна техніка, яку використовують для патрулювання та розвідки.
Також Німеччина передасть ще дві реактивні системи залпового вогню Mars II та 200 ракет до них. Раніше Україна вже отримала три такі РСЗВ.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна також чекає від Німеччини декілька обіцяних систем ППО, які досі не отримали. Щодо постачання ППО перемовини ведуться і зі США, Ізраїлем, Італією та Францією.
Візит президентки Єврокомісії
15 вересня очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відвідала Київ. Вона мала зустріч із президентом Зеленським.
Політики обговорили можливість одержання Україною наступного фінансового траншу до кінця року та підготовку макрофінансової допомоги від ЄС на 2023 рік. Також говорили про важливість нового санкційного пакета для тиску на росію.
Резолюція МАГАТЕ
Рада керівників Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), до складу якої входять 35 країн, ухвалила резолюцію з вимогою до росії припинити окупацію Запорізької атомної електростанції в Україні. Документ був запропонований Канадою та Польщею від імені України, яка не входить до правління.
Документ ухвалили 26 голосами, 7 країн утрималися. Проти виступили росія і Китай.
ДТП із Зеленським
Аварія з кортежем Володимира Зеленського сталася в середмісті Києва 14 вересня. Державне бюро розслідувань уже відкрило кримінальну справу за фактом ДТП. Речник президента повідомляв, що в Зеленського серйозних ушкоджень немає.
кадиров під санкціями
Мінфін США 15 вересня вніс до переліку підсанкційних осіб голову Чечні рамзана кадирова, членів його сім'ї, низку російських посадовців, а також колаборанта та «голову» окупаційної російської адміністрації частини Запорізької області Володимира Рогова.