Чи буде посилена мобілізація: усе про останні зміни та масштабні перевірки
12 вересня президент України увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про перегляд усіх рішень військово-лікарських комісій, які прийняті з початку повномасштабного вторгнення росії. Все через факти викриття «схем» у комісіях. Приміром, фальшивий «білий квиток» могли оформити за суму від 5 до 15 тисяч доларів.
Як відбуватимуться перевірки, які зміни вже впровадили у процес мобілізації і які з них шокували юристів — з’ясовувало hromadske.
Що таке ВЛК та МСЕК
Спеціальні робочі групи, які мають створити протягом тижня, будуть перевіряти роботу ВЛК і МСЕК.
ВЛК — це військово-лікарська комісія, яку проходить кожен військовозобов’язаний перед початком служби або військовослужбовець перед мобілізацією чи після поранення. Саме ця комісія оцінює стан здоров’я і ухвалює рішення — придатна людина до проходження служби чи ні.
Нині в Україні діють сотні ВЛК, до яких залучені медики із 820 цивільних лікарень. На підставі рішення ВЛК військовозобов’язаного визнають:
- придатним;
- тимчасово непридатним;
- обмежено непридатним;
- повністю непридатним до військової служби.
В останньому випадку чоловіка виключають із військового обліку.
МСЕК — це медико-соціальна експертна комісія, яка вирішує, чи призначати людині групу інвалідності. А якщо рішення позитивне, то держава виплачує соціальну допомогу.
Перевірки: що, хто і як
Як саме будуть перевіряти рішення, яких, очевидно, десятки (якщо не сотні) тисяч? Згідно з президентським указом, на перевірки виділили три місяці. Цього терміну, кажуть юристи, може бути недостатньо.
«Три місяці — звучить як “Київ за три дні”. Тобто фантастично. Думаю, актуалізувати всю документацію (не те що перевірити, а просто її знайти) із 24.02.2022 — це вже буде непросто зробити. Якщо таке розпорядження дійсно надане, то постає питання якості перевірки», — каже юрист LCF Law Group, молодший лейтенант запасу Володимир Романчук.
«Скільки це займе часу і чи не паралізує це роботу територіальних центрів комплектування? У нас триває війна, мобілізація відбувається щодня, і військкомати мають працювати. Пройти комісію і зібрати всі документи й так займає місяць-два. Якщо ще сильніше обтяжити додатковими зобов’язаннями працівників ТЦК (з’явитися до слідчих органів, надати ті чи інші документи) — невідомо, як це буде відображатися на роботі військкоматів, а отже, і на обороноздатності. І чи принесе це очікувану користь», — додає юрист.
Адвокатка, кандидатка наук, викладачка й кураторка волонтерського руху «Адвокати ЗСУ» Євгенія Рябека сумнівається в іншому — що за два тижні (як ідеться в рішенні РНБО) вдасться «опрацювати питання щодо особливостей перетину кордону громадянами України, визнаними непридатними до військової служби».
«Як адвокат я не розумію, наскільки швидко прикордонна служба зараз зможе обмінятися інформацією, побачити у себе в базі, хто непридатний із довідками залишив Україну і не повернувся. Встановити ж, чи вони дійсно брали участь у підробці документів, фактично нереально. Відтак і неможливо встановити, що вони скоїли злочин», — певна Рябека.
Як шукатимуть продавців і покупців «білих квитків»
Напередодні секретар РНБО Олексій Данілов заявляв про масштабні корупційні схеми із залученням лікарів, які за гроші ставили ухилянтам однакові «діагнози». Всі матеріали про виявлені порушення робочі групи мають передати правоохоронцям, які відкриють кримінальні провадження.
І якщо доведуть, що лікар підробив документи, то, за статтею 358 Кримінального кодексу України, йому загрожує штраф більше мільйона гривень, позбавлення волі на строк до пів року або обмеження волі до трьох років. Ухилянтові, який дав хабар, може «світити» стаття 369 ККУ (штраф до мільйона гривень, обмеження або позбавлення волі від 2 до 4 років). До того ж за ухилення від призову передбачена відповідальність, що карається позбавленням волі від 3 до 5 років. Хоч реальне покарання, кажуть юристи, тут часто замінюють випробувальним терміном.
Утім, не все так просто. Аби встановити, що це кримінальний злочин, щонайменше потрібно буде провести експертизу документів, каже Євгенія Рябека. Тобто порівняти зафіксовані діагнози зі станом здоров’я людини, зобов’язати пройти її ще один медичний огляд, а це — не один місяць. Військових, у яких дійсно є проблеми зі здоров’ям, це обурює.
«Як керівник руху “Адвокатів ЗСУ” я сьогодні маю дуже багато запитів щодо цього питання. Мене запитують: “Так, а як це буде відбуватись?” Наразі можу сказати, що всі цим стурбовані. І ті, хто дійсно мають хвороби, кажуть: “Що, ми ще раз повинні йти? Що ми повинні доводити? Ми вже один раз сходили, ми ж не ухилялися…” Є певне обурення», — ділиться з hromadske юристка.
«Обмежено придатні» під питанням
Серед іншого, РНБО доручила врегулювати питання щодо військових, які визнані обмежено придатними, щоб конкретно розтлумачити, до яких завдань можна залучати таких військовослужбовців, та унеможливити будь-які маніпуляції.
Омбудсмен Дмитро Лубінець узагалі пропонує прибрати це формулювання, залишивши лише «придатний» або «непридатний» до військової служби. Натомість врегулювати розподіл через військові професії. До прикладу, якщо вас визнали придатним до військової служби, але ви маєте проблеми зі здоров’ям, то будете служити лише в певних військах, які взагалі не пов’язані з передовою.
Чи приберуть це формулювання — поки що відповіді немає. Утім, юристи виступають за те, щоб усе-таки розрізнення залишити. Якщо повністю прибрати термін «обмежено придатний», на думку Євгенії Рябеки, є ризик «вийти за рамки конституційних прав людини, прав на охорону життя та здоров’я».
Так чи інакше, придатність до тієї чи іншої спеціальності (згідно з новим наказом) визначають ті самі ВЛК, до роботи яких наразі найбільше зауважень.
Як реформують ВЛК
У згаданому рішенні РНБО, яке президент затвердив своїм указом, ідеться і про завершення цифровізації ВЛК. Інакше кажучи — про запуск Єдиного реєстру призовників і цифровізацію процесів діяльності військово-лікарських комісій.
«Зараз 20-річному повністю здоровому хлопцю, щоб з’їздити один раз на полігон на військовій кафедрі, потрібно місяць здавати аналізи крові, проходити 20 лікарів, отримувати 7 чи 8 сертифікатів, контактувати із сімейним лікарем, отримувати декларацію — це дуже велика кількість паперової роботи, зусиль і навіть грошей. І з цим треба щось робити, так чи інакше», — ділиться юрист Володимир Романчук.
«Це дійсно дуже болюче питання, — додає Євгенія Рябека. — Мають бути відповідні механізми, які дозволять спростити всі моменти проходження ВЛК».
Утім, зі слів Євгенії, на рівні держави йде активний процес обговорення і опрацювання всіх проблемних моментів, щоб покращити і спростити процес проходження військово-лікарських комісій.
В уряді хваляться, що нині запрацювала електронна черга, а понад 80% військових частин підключили до електронного документообігу.
Зміни в мобілізації: посилення чи покращення
Відповідно до нещодавнього наказу №490, Міноборони розширило список придатних до військової служби, скоротивши перелік хвороб, за якими військовозобов’язаних до цього вважали обмежено придатними і не призивали на фронт.
Отже, придатними тепер можуть визнати тих, хто має наступні захворювання:
- клінічно вилікуваний туберкульоз;
- вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
- безсимптомне носійство ВІЛ з імунною компенсацією;
- анемії, які повільно прогресують або не прогресують, із незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями;
- хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій;
- легкі короткочасні хворобливі прояви психічних розладів;
- невротичні, пов’язані зі стресом і соматоформні розлади при помірно виражених, тривалих або повторних хворобливих проявах;
- хвороби центральної нервової системи, що повільно прогресують, із незначними порушеннями функцій;
- епізодичні та пароксизмальні розлади з незначними порушеннями функцій органів і систем.
У Медичних силах ЗСУ роз’яснили, що зміни до Розкладу хвороб розробляли спільно з Міністерством охорони здоров'я та громадськими організаціями, і вони, мовляв, відповідають сучасній світовій практиці в діагностуванні тих чи тих хвороб.
Утім, це нововведення викликало чи не найбільше дискусій. Питання виникли і в деяких юристів. «Цей перелік хвороб виглядає дуже моторошно, — каже Володимир Романчук. — Я скептично ставлюся до ситуації, коли військовослужбовець із безсимптомним ВІЛ, з вилікуваним туберкульозом чи з короткотривалими розладами нервової системи може ефективно виконувати бойові завдання в бойових підрозділах, при цьому не наражаючи на небезпеку своїх побратимів. Виходить, що для боротьби з корупцією влада готова кинути на фронт дійсно хворих і непридатних громадян, і це дещо бентежить».
Окрім того, серед інших нововведень — те, що віднині призовникам, яких визнали тимчасово непридатними, відстрочку від призову надаватимуть терміном до року. Тобто щороку потрібно буде проходити повторний медогляд.
Проте, на думку юриста, у новому наказі є і низка покращень. Як-от можливість на власний розсуд надавати комісії медичні документи щодо стану свого здоров’я. І у ВЛК під час ухвалення рішення про придатність до служби будуть зобов’язані взяти їх до уваги.