Чи можна не відбудовувати Каховську ГЕС? В «Укргідроенерго» назвали умови
Важливість Каховської гідроелектростанції для енергосистеми — на пʼятому місці в порядку денному. Є важливіші питання, повʼязані з існуванням Каховського водосховища.
Про це розповів керівник «Укргідроенерго» Ігор Сирота в інтерв’ю виданню Forbes.
Серед цих питань — покриття дефіциту води в Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, які залежали від постачання з Каховського водосховища.
«Херсонська область втратила 94% води для сільського господарства та промисловості. Втрата Дніпропетровської області — 64%, Запорізької — 70%. Повноцінної альтернативи немає», — сказав Сирота.
Наступне питання, яке він назвав, — компенсація втрати зрошувальної системи, яка живилась із Каховського водосховища.
«Також без Каховського водосховища неможливо відновити водопостачання до Криму після його деокупації», — додав посадовець.
Крім того, потрібно забезпечити водою Запорізьку АЕС після деокупації, адже повноцінний запуск станції неможливий без відновлення Каховського водосховища.
Ще одним питанням є те, як забезпечити річкове судноплавство Дніпром, бо нині глибина на місці Каховського водосховища зменшилась орієнтовно на 14 метрів.
«Якщо ми зможемо розвʼязати ці питання без відновлення Каховської ГЕС, тоді можна буде обговорювати доцільність будівництва гідроелектростанції. Проте наразі ГЕС — єдине розвʼязання цих проблем», — наголосив Сирота.
Підрив Каховської ГЕС
Він стався в ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській і Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть утратити, а поля на Півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі.
Через підрив греблі стався витік мастила з машинного залу гідроелектростанції: воно потекло в напрямку Чорного моря. На Одещині в морі зафіксували цвітіння. Крім того, в акваторії Чорного моря дрейфували заміновані предмети.
20 червня МВС повідомило про 21 загиблу людину внаслідок підриву росіянами Каховської гідроелектростанції. З них п'ять загинули через прицільні постріли росіян.
Зеленський 29 червня провів зустріч із Міжнародною робочою групою щодо впливу війни на довкілля. Вони обговорили наслідки підриву греблі ГЕС, а також загибель людей в окупованих населених пунктах через катастрофу, де росіяни не здійснювали евакуацію з затоплених територій.