Зеленський зустрівся із Ґретою Тунберґ у Києві. Про що говорили?

Президент Володимир Зеленський провів зустріч із членами Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни
Президент Володимир Зеленський провів зустріч із членами Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війниОфіс президента

Президент Володимир Зеленський провів зустріч із членами Міжнародної робочої групи щодо наслідків війни для довкілля. Учасницею цієї групи є, зокрема, шведська екоактивістка Ґрета Тунберґ.

Про це повідомив Офіс президента.

Також до цієї групи входять ексміністерка закордонних справ Швеції Марґот Вальстрем, віцепрезидентка Європарламенту Гайді Гаутала, колишня президентка Ірландії Мері Робінсон.

Зеленський привернув увагу співрозмовників до катастрофічних наслідків підриву греблі Каховської ГЕС, а також до загибелі людей в окупованих населених пунктах унаслідок катастрофи, де росіяни не здійснювали евакуації із затоплених територій.

«Важливо запропонувати комплекс конкретних заходів, як можна допомогти українцям із тимчасово окупованих населених пунктів. Це наші люди, які мають одержати потрібну підтримку в такий важкий момент», — наголосив президент.

Ґрета Тунберґ подякувала за запрошення і наголосила, що залучатиме представників екологічних громадських організацій до діалогу про основні завдання Міжнародної робочої групи та привернення уваги до екологічних наслідків війни.

Ґрета Тунберґ на зустрічі із президентом Володимиром ЗеленськимОфіс президента

Вальстрем зазначила, що важливо забезпечити якнайширшу світову підтримку основних напрямів діяльності Міжнародної робочої групи.

За її словами, ідеться, зокрема, про оцінювання шкоди, завданої довкіллю унаслідок російської агресії, притягнення росії до відповідальності за скоєні екологічні злочини й компенсацію збитків, а також розроблення планів відновлення довкілля в Україні й перехід до зеленої економіки.

Підрив Каховської ГЕС

Він стався у ніч проти 6 червня. В «Укргідроенерго» повідомили, що Каховська гідроелектростанція відновленню не підлягає. Підрив призвів до підтоплень територій у Херсонській і Миколаївській областях. Через це декілька мільйонів тонн українського врожаю можуть утратити, а поля на Півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі. Через підрив греблі стався витік мастила з машинного залу гідроелектростанції: воно потекло в напрямку Чорного моря.

Норвезька компанія NORSAR проаналізувала сейсмічну активність і підтвердила, що греблю зруйновано внаслідок вибуху. Також вибух зафіксували американські розвідувальні супутники. Українська розвідка повідомила, що за цим стоїть диверсійна група росіян.

Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель наголосив, що греблю не бомбардували, а знищили вибухівкою на території, яка перебуває під контролем росії. А Європарламент заявив, що руйнування Каховської греблі — це воєнний злочин росії.

Пізніше журналісти New York Times проаналізували інженерні плани й дійшли висновку, що греблю Каховської ГЕС підірвала саме росія. Зокрема, росіяни мали всі інженерні креслення, а фундамент греблі міг протистояти майже будь-якому зовнішньому нападу. Найбільш імовірною причиною руйнування греблі NYT уважає підрив ремонтного проходу, який доступний із машинного залу.