Декомунізація по-мармузовськи: як на Львівщині живуть одразу в двох селах
Мармузовичі, Ферлиївка, Андріївка. Одразу три назви за всю історію мало село у Буському районі Львівської області. 2016—го року в межах декомунізації Андріївку перейменували на Мармузовичі. Але не всім сподобалась така назва.
«Ми звикли до Андріївки. І тому я підтримую Андріївку. Всі в селі проти Мармузовичів, від старого до малого», – розповіла журналісту hromadske місцева мешканка Марія.
Селяни виступили проти перейменування одразу. Їх підтримали сільські та районні депутати та ухвалили повернути селу назву Андріївка.
«Люди хочуть, щоб село називалось Андріївкою. Але, щоб назва брала свій корінь від Андрія Первозванного», – розповів директор місцевої школи Павло Теодоровський.
З 1630 до 1946 року село мало назву Ферлиївка, а до цього – Мармузовичі. За словами доцента кафедри філології Львівського національного університету імені Івана Франка Ігоря Ціхоцького, згідно з архивами, селом володіли шляхтичі Ян Мармузовський, Захарій Швартовський, Станіслав Галка та Альберт Вишга. Ян Мармузовський мав прізвище, похідне від назви села, що походить з VIII-IХ століть. А в Андріївку село перейменували вже у 1946 році, і назвали на честь директора машинно-тракторної станції – комуніста Івана Андрєєва.
«У 1946 році українські повстанці підірвали хату, у якій відбувалось засідання МТС. Під час вибуху загинув директор тодішньої МТС Іван Андрєєв, а також декілька активістів. Того ж року сільська рада прийняла рішення про перейменування села на честь загиблого Андрєєва», – розповів Ціхоцький.
У 2016 році Інститут національної пам’яті подав перелік населених пунктів, які потрібно декомунізувати, до Верховної Ради.
«Я передав інформацію до Інституту національної пам’яті. В інституті підняли архіви і вирішили, що Андріївку варто декомунізувати», – каже Ігор Ціхоцький.
Місцеві ж зреагували на нову назву вкрай негативно і звернулись до Львівської обласної ради.
«Ми звернулись до депутатів ще у травні 2016 року. Але рішення й надалі нема. Людей не чують. Обіцяють на найближчій сесії розглянути наше прохання», – розповів голова Андріївської сільської ради Михайло Романів. Якщо обласні обранці підтримають це рішення, то фінальну крапку у протистоянні селян з декомунізацією мала б поставити Верховна Рада.
Тим часом у селі не знайдеш жодної вивіски чи таблички з назвою Мармузовичі. На зупинці громадського транспорту, інших вказівниках – скрізь Андріївка.
«Пасажири знають, що автобус їде до Андріївки. Ніяких Мармузовичів», – розповідає місцевий водій маршрутки Василь.
Андріївською залишилась і школа.
«Не було відповідних директив, не було вказівок, не було коштів. То воно так і залишається три роки», – розповів директор школи Павло Теодоровський.
А от нещодавно Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення перейменувати Андріївську сільську раду у Мармузовицьку.
«Нам прийшло рішення суду. Зобов’язати привести назву сільської ради у відповідність до чинного законодавства. Перейменувати Андріївську сільську раду на Мармузовицьку. При сільській раді три села, загалом 2500 мешканців. Для того, щоб змінити всю документацію, потрібні чималі кошти», – каже голова сільської ради Михайло Романів.
Оскаржити рішення суду можна протягом 30 днів. Сільські депутати вирішуватимуть, чи будуть це робити, на позачерговій сесії.
А поки селянам доводиться жити одразу у двох селах – Андріївці та Мармузовичах.