Чому затримується допомога США для України і як це вплине на війну

Українська влада відкрито говорить, що без американської допомоги є значний ризик програти війну. У Вашингтоні декларують повну підтримку України, проте з жовтня не можуть погодити новий великий пакет фінансуванням для Києва. Усе, що відомо про затримку допомоги із США, — у матеріалі hromadske.

Скільки грошей очікує Україна?

У жовтні президент США Джо Байден запросив у Конгресу США майже 106 мільярдів доларів додаткового фінансування. Для України з цієї суми — 61,4 мільярда доларів. Решта грошей — на допомогу Ізраїлю, країнам Індійсько-Тихоокеанського регіону, гуманітарні цілі в Секторі Гази тощо.

Білий дім закликав якомога швидше схвалити пакет підтримки, оскільки виділена для України допомога закінчується. Щоб закон потрапив на підпис Байдену, він має отримати більшість голосів в обох палатах Конгресу — Сенаті та Палаті представників.

Чому пакет не ухвалюють?

Питання спровокувало політичні суперечки. Республіканці хочуть, аби до пакета додали суворі заходи для стримування міграції на кордоні США з Мексикою, зокрема, для шукачів притулку. Питання іммігрантів є одним із найскладніших у Конгресі США протягом останніх десятиліть, чим зараз користуються республіканці, щоб протиснути свої ініціативи.

До цього республіканці пропонували розділити пакет, щоб голосувати окремо за допомогу Україні та окремо — Ізраїлю. Тоді причиною називали «потребу в більшій звітності» від України щодо вже витрачених грошей. Утім, цю ініціативу заблокували демократи в Сенаті США.

Скептики допомоги Україні також апелюють до того, що американцям треба займатися своїми проблемами, а не приділяти стільки уваги іншим країнам. В адміністрації Байдена відповіли, що найбільші інвестиції через виробництво зброї для допомоги Україні отримують якраз ті штати, чиї конгресмени голосували проти фінансування Києва.

Скільки лишилося часу і грошей?

У Білому домі попередили: у США закінчаться виділені ресурси для допомоги Україні вже до кінця цього року, якщо Конгрес США не схвалить додаткового фінансування.

За механізмом Presidential Drawdown Authority (PDA) — повноважень президента США, які дозволяють передавати зброю з американських запасів, — залишилося 4,8 мільярда доларів. Іще 1,1 мільярда доларів наявних ресурсів є для поповнення американських запасів.

Як затримки впливають на Україну?

США продовжують надавати допомогу Україні, але меншими пакетами. Так, 6 грудня Держдеп оголосив про виділення Україні 175 мільйонів доларів військової допомоги. Але наголосив: якщо Конгрес не схвалить запит Байдена, це буде один з останніх пакетів допомоги у сфері безпеки для України.

І українські, і американські політики наголошують: відсутність підтримки вдарить по можливостях України на полі бою, поставивши під загрозу здобутки Сил оборони.

Як збираються розв’язувати ситуацію?

У Пентагоні заявили, що готові говорити та переконувати конгресменів. Із закликом до Конгресу особисто виступив президент Джо Байден.

На тлі затягувань до Вашингтону також поїхала українська делегація: міністр оборони України Рустем Умєров, глава Офісу президента Андрій Єрмак та глава Верховної Ради Руслан Стефанчук. Вони провели зустріч із главами трьох профільних комітетів та спікером Палати представників США.

Переконувати республіканців мав і президент Володимир Зеленський. 6 грудня він повинен був виступити через відеозв’язок на закритому брифінгу за участі демократів, республіканців та представників адміністрації Байдена. Утім, зустріч переросла в крики й звернення Зеленського скасували «в останню хвилину».

Провалене голосування

5 грудня демократи в Сенаті опублікували законопроєкт про виділення близько 111 мільярдів доларів. Допомога для України (пряма та непряма, як-от збільшення потужностей США з виробництва зброї та боєприпасів) становить там 65,5 мільярда доларів.

З-поміж пунктів включили гроші на міграційні заходи. Але не ті, до яких закликають республіканці: йдеться про наймання персоналу міграційного контролю, фінансування митної та прикордонної служби тощо.

Голосування за цей документ наступного дня очікувано було провальним: кожен республіканець у Сенаті проголосував проти. Його ще можуть винести на перегляд. Утім, Байден просить конгресменів ухвалити додаткове фінансування для України до того, як вони підуть на святкові канікули.

За даними ЗМІ, Байден навіть сказав, що згоден піти на «значні компроміси» щодо прикордонної політики США, якщо Конгрес ухвалить рішення. Він звинуватив республіканців у тому, що ті взяли допомогу Україні «в заручники».

«Можете не сумніватися: сьогоднішнє голосування запам’ятається надовго, і історія суворо засудить тих, хто відвернеться від свободи. Ми не можемо дозволити путіну перемогти», — сказав він.