«COVID-19 набагато небезпечніший за вакцину». У Норвегії пояснили смерть літніх людей після щеплення від коронавірусу
Агентство медичних засобів Норвегії вважає, що смерть 33 людей віком понад 75 років після щеплення від COVID—19 не вказує на небезпечність вакцини, хоча й могло бути спричинене імунною реакцією.
Про це представник агентства Стейнар Мадсен розповів виданню Bloomberg.
«Очевидно, що для більшості пацієнтів COVID-19 є набагато небезпечнішим за вакцинацію», — зазначив Мадсен, додавши, що зв’язок між щепленням і смертю людей довести складно.
Водночас, як повідомило Агентство медичних засобів, серед причин смерті людей не можна виключати й побічні ефекти імунізації, що можуть спричинятися до загострення інших хронічних захворювань.
Станом на 18 січня, за даними Bloomberg, у Норвегії померли 33 людей віком від 75 років, які отримали щеплення вакциною від коронавірусу (норвезьке Агентство медичних засобів повідомляло про 24 людей станом на 14 січня).
При цьому всього вакцинованих — понад 48 тисяч, а це означає, що відсоток летальних випадків не перевищує 0,1%. Крім того, щодня в Норвегії в будинках для людей похилого віку помирають близько 45 людей, зазначила представниця Інституту громадського здоров’я Норвегії Камілла Столтенберґ.
У Норвегії наразі використовують лише вакцину компаній Pfizer / BioNTech, яку почали використовувати з 26 грудня. Як зазначає Bloomberg, виробник разом із норвезькою владою вивчає випадки смертей літніх людей після щеплення й до кінця січня має оприлюднити звіт про безпечність свого препарату.
Що відомо про побічні ефекти вакцини Pfizer / BioNTech?
Вакцина компанії Pfizer і BioNTech (США та Німеччина відповідно), яку прищеплюють зокрема й громадянам Ізраїлю, показала 95-відсоткову дієвість у різних вікових, статевих, расових та етнічних групах, а також практичну відсутність побічних ефектів. Повідомляли, що лише в 3,8% добровольців з'являлася втома, а у 2% — головний біль.
У країнах, де почали вакцинацію цим препаратом, справді повідомляли про серйозні побічні ефекти — передусім сильну алергічну реакцію. Наразі це вкрай поодинокі випадки, якщо порівняти з кількістю людей, які отримали вакцину. Велика Британія, утім, застерігає від вакцинації людей з алергією, а у США всі вакциновані мають перебувати деякий час у лікарні на випадок алергічної реакції.
Що саме її може спричинити, наразі невідомо. Медичні фахівці, яких опитали Reuters і The Washington Post, припустили, що алергічну реакцію міг викликати поліетиленгліколь — елемент, призначений для стабілізації компонента.
На початку січня в Мексиці повідомили про нову побічну реакцію у 32-річної лікарки, яку госпіталізували після щеплення вакциною Pfizer/BioNTech проти COVID-19. Попередній діагноз — енцефаломієліт, тобто запалення головного та спинного мозку. Цей випадок поки вивчають.