Данія не дозволить росії брати участь у розслідуванні вибухів на «Північних потоках»
Міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен заявив, що його країна не дасть росії дозволу на участь у розслідуванні вибухів на газогонах «Північний потік 1» та «Північний потік 2».
Про це він сказав 16 березня, цитує данське видання DR.
«Данія, Швеція та Німеччина — конституційні держави, і нашим розслідуванням можна довіряти. Ми сказали росіянам, що ретельно це розслідуємо. І щойно ми це зробимо, то оголосимо про результати», — пояснив очільник МЗС Данії.
Нагадаємо, що 14 березня президент рф володимир путін заявив, що під час обстеження акваторії неподалік місць підриву «Північного потоку» в данській економічній зоні було виявлено «предмет, схожий на антену вибухового пристрою». За словами путіна, Данія на той момент ще не відповіла на прохання росії провести відповідні дослідження.
Проте Данія має право вирішувати, хто може розслідувати вибухи на газогонах, які сталися в данській економічній зоні.
Очільниця МЗС росії марія захарова відмову Данії назвала «махінацією» та «абсолютно таким справжнім лохотроном».
Що передувало?
Видання The New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США», повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» минулого року здійснила певна «проукраїнська група» — диверсанти, які є громадянами України чи росії або якоюсь комбінацією обох країн. Водночас джерела NYT не мають доказів, що президент України Володимир Зеленський чи його старші помічники були причетні до операції або що диверсанти діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.
Німецькі видання також заявили про «український слід». За даними ЗМІ, слідчим вдалося ідентифікувати яхту, орендовану в польської компанії, яку нібито використали для операції. Вона, ймовірно, належить двом українцям. Також, за даними слідства, операцію на морі нібито проводила команда з шести людей — п'ятьох чоловіків та однієї жінки.
А втім, за даними німецьких ЗМІ, навіть якщо сліди ведуть до України, слідство поки не може з'ясувати, хто замовив виконавців. У міжнародних безпекових колах не відкидають, що це могла бути операція під «фальшивим прапором», щоб навмисно звинуватити Україну, але поки доказів немає.
Тим часом видання The Times заявило, що західна розвідка місяцями знає ім'я приватного спонсора підривів з України, однак його імені не розголошують, щоб захистити Україну, зокрема вберегти від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою. За даними видання, цей підозрюваний українець не пов'язаний з урядом.
Міністр оборони України Олексій Резніков та радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк відкинули причетність України. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і високий представник ЄС Жозеп Боррель застерегли від спекуляцій і закликали дочекатися результатів розслідування.
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус наголосив, що треба «чітко розмежувати, чи була це українська група, чи це могло статися за українським наказом, чи проукраїнська група [діяла] без відома уряду».