Західна розвідка знає ім'я українця-спонсора підривів на «Північних потоках». Але його не розголошують — ЗМІ
Західна розвідка місяцями знає ім'я спонсора підривів на газопроводі «Північний потік», що сталися у Балтійському морі у вересні 2022 року. Однак імені не розголошують, щоб захистити Україну.
Про це повідомляє The Times.
За даними журналістів, через тиждень після вибуху співробітники скандинавської делегації у Брюсселі взяли участь у брифінгу в посольстві, на якому отримали інформацію від розвідки.
За її даними, за диверсією стоять не американці, росіяни чи поляки, а приватний спонсор з України. Делегації сказали, що цю інформацію не будуть оприлюднювати.
Як пише медіа, підозрюваний українець не пов'язаний з урядом президента Володимира Зеленського. Ім'я спонсора хотіли приховати, бо в НАТО хотіли «вберегти Україну від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою», зокрема з постачанням танків.
Журналісти зазначають, що для диверсії залучали яхту, елітних водолазів, підроблені паспорти та заряди кумулятивної вибухівки, доступної лише для представників газової та нафтової промисловості за спеціальною ліцензією.
«Його ім'я обов'язково вирине, особливо якщо врахувати, що він залишив своєрідну візитну картку», — пише The Times.
Про так званий український слід напередодні повідомляли й німецькі медіа. За їхніми даними, для операції орендували яхту в польської компанії, яка, ймовірно, належить двом українцям. Диверсію проводила команда з п'яти чоловіків та однієї жінки. Так, група складалася з капітана, двох водолазів та двох їхніх помічників, лікаря. Національність фігурантів невідома.
Журналісти зазначали, що відповідальність за вибух може нести українська група. Однак поки слідство у Німеччині не з'ясувало, хто замовив диверсію. Не виключають, що це могла бути операція під «фальшивим прапором», щоби навмисне звинуватити Україну.
Крім того, 7 березня New York Times написало, що «проукраїнська група здійснила атаку на газопроводи». Однак анонімні джерела видання серед офіційних осіб США заявили, що в них немає доказів того, що Зеленський чи його старші помічники причетні до операції або що зловмисники діяли за вказівками будь-яких українських урядовців.
Реакція України
Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що Україна не має стосунку до вибухів на «Північних потоках» та не має інформації про «українські групи з підриву».
Також на публікації журналістів відреагував міністр оборони Олексій Резніков.
«Для мене це доволі дивна історія, яка не має до нас стосунку. Я думаю, що офіційне розслідування розкриє всі деталі. Це як "комплімент" для наших Спеціальних сил, але це не наші дії», — сказав міністр після того, як прибув на неформальну зустріч міністрів оборони у Стокгольмі.
Про прориви на «Північних потоках»
Представники Данії та Швеції 27 вересня 2022 року повідомили про виявлення двох витоків на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі лише за кілька годин після подібної аварії на газопроводі «Північний потік 2». А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У «Північного потоку 1» постраждали обидві нитки: одна — у морській економічній зоні Данії, а друга — у Швеції. Два витоки були дуже близько один до одного. Водночас у «Північному потоці 2» падіння тиску зафіксували на одній нитці.
Вимірювальні станції у Швеції та Данії зареєстрували сильні підводні вибухи в тому самому районі, де стався витік газу з газопроводів.
У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».
- Поділитися: