Данія услід за Швецією закрила розслідування про підрив «Північних потоків»
Правоохоронці Данії завершили розслідування вибухів на газопроводах «Північний потік» через брак достатніх підстав для порушення кримінальної справи.
Про це повідомили у поліції Данії.
Вибухи на газопроводах Nord Stream 1 і 2 у вересні 2022 року розслідували поліція Копенгагена спільно зі Службою безпеки та розвідки Данії (PET).
Під час розслідування влада Данії співпрацювала з відповідними іноземними партнерами. Там наголошують, що розслідування було «складним» і «всебічним».
Слідчі зробили висновок про навмисний саботаж газопроводу. Однак достатніх підстав для порушення кримінальної справи у Данії немає.
Попри завершення розслідування PET продовжує стежити за розвитком ландшафту загроз та ініціює разом з іншими відповідними органами заходи, які вважаються необхідними для захисту критичної інфраструктури Данії.
Що передувало?
На початку лютого прокуратура Швеції закрила справу про підрив газопроводів «Північних потоків» у Балтійському морі у 2022 році через відсутність юрисдикції. Слідчі заявили, що нічого не вказує на те, що Швеція або шведські громадяни були причетні до атаки в міжнародних водах.
Утім досі триває розслідування Німеччини. Швеція передала німецьким слідчим документи, які можуть бути використані як докази в цій справі.
Про прориви на «Північних потоках»
27 вересня 2022 року стало відомо про витік на газопроводі «Північний потік 2». Через кілька годин Данія та Швеція повідомили про два витоки на газопроводі «Північний потік 1» у Балтійському морі. А через два дні стало відомо ще й про четвертий витік. Обидва російські газопроводи є важливими для транзиту газу з рф.
У Німеччині та ЄС запідозрили, що причиною витоку є диверсія. У ЄС попередили, що будь-яке навмисне порушення європейської енергетичної інфраструктури є абсолютно неприйнятним, тому на це потрібно рішуче відповісти.
Згодом росія звинуватила у вибухах Велику Британію, а в Лондоні ці звинувачення відкинули та назвали їх неправдою «епічного масштабу».
Данія, Німеччина та Швеція почали розслідування щодо проривів. Проте росія вважає їх упередженими та вимагає розпочати нове.
У березні 2023 року видання The New York Times із посиланням на «дані розвідки, перевірені офіційними особами США», повідомило, що атаку на газопроводи «Північний потік» минулого року здійснила певна «проукраїнська група».
Президент України Володимир Зеленський відкинув звинувачення про нібито причетність України до вибухів.
Та згодом німецькі видання також заявили про «український слід». Видання Times заявило, що західна розвідка місяцями знає ім'я приватного спонсора підривів з України, однак його імені не розголошують, щоб захистити Україну, зокрема вберегти від публічної сварки з Німеччиною, яка барилася з важливою військовою допомогою. За даними видання, цей підозрюваний українець не пов'язаний з урядом.