«Де взяти квиток у Ростов?»: як українці відреагували на «5 запитань» від Зеленського

Президент Володимир Зеленський вирішив провести всенародне опитування у день місцевих виборів 25 жовтня. З його слів, людям запропонують п’ять запитань, яких саме — глава держави не уточнив. Як і не пояснив, як українців опитуватимуть.

Від цієї заяви в українців залишилося більше питань, ніж відповідей; політики, громадські діячі та інші користувачі соцмереж почали міркувати, до чого ж це опитування. Ми зібрали реакцію соцмереж та бачення цього опитування очима парламентських фракцій.

«Спроба втримати рейтинг»

Такою бачать причину ініціативи з голосуванням представники фракції «Європейська Солідарність». Вони переконують, що рейтинг «Слуги Народу» «стрімко котиться вниз», тому «президенту Зеленському варто перемикати увагу на себе».

Тим часом «Голос» розглядає ініціативу Зеленського як «потенційну загрозу національним інтересам України». Політсила хвилюється, що Зеленський використає «незаконне опитування» в російських інтересах.

Ці опитування — «дешева піарщина» і «приниженням статусу президента», вважає лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко. Вона наголосила, що питання від Зеленського «не передбачені жодним законом, не буде мати ніяких правових наслідків і довіри від людей».

А що там «Опозиційна платформа — За життя»? Депутат Вадим Рабінович просто перепостив у Facebook коментар колишнього депутата Верховної Ради Олександра Пресмана. Від себе представник «ОПЗЖ» не додав нічого. У пості ексдепутата йдеться про те, що «таке опитування владі потрібне, «щоб внести ще більший хаос у процес виборів, де і так буде чотири складних бюлетенів і будуть обмеження, пов'язані з пандемією».

А ось «Слуга Народу», як би дивно це не звучало (жарт), ініціативу Зеленського підтримує. Заступниця голови фракції Євгенія Кравчук у коментарі «Українській правді» наголосила, що в Україні щороку під час виборів проводять екзит-поли, фактично, ні в кого ж не виникають питання, коли біля виборчої дільниці хтось опитує для екзит-полу.

Українці не розгубилися

Тим часом у соцмережах українці вже почали кидати варіанти того, що ж запитає на дільницях президент. Серед варіантів — «Як спалося?», «Як настрій?», «Де взяти квиток у Ростов?», «Чи молодець Аваков?» та «Хто вбив Еріку?».

Інші ж ставлять питання самому Зеленському. До прикладу, журналіст Михайло Ткач запитує:

  1. Якого ще друга дитинства і куди призначити?
  2. Яку державну нагороду дати судді Вовку? Обом.
  3. Безрезультативні пів року генпрокурорки Венедіктової рахувати з моменту призначення у березні чи від сьогодні?
  4. Який колір стін обрати для четвертої спальні державної дачі?
  5. Куди поїхати відпочивати взимку?

А ось вже з’явилися і перші меми.

Так законно чи ні?

Комітет виборців України наголошує: проведення опитувань в день голосування суперечить Виборчому кодексу.

«Враховуючи той факт, що до дня голосування залишається 12 днів, будь-яке додаткове навантаження на членів комісій потенційно може заблокувати виборчий процес», — зазначають у КВУ.

Крім того, Комітет наголошує, що загалом проведення подібних опитувань вимагає серйозної підготовки, зокрема і роз’яснювальної роботи серед громадян. Додають, що виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники та опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян.