Декілька мільйонів тонн врожаю можуть бути втрачені через підрив Каховської ГЕС — Мінагрополітики

Через затоплення внаслідок знищення Каховської ГЕС декілька мільйонів тонн українського врожаю може бути втрачено.

Про це повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

Він розповів, що затоплені землі потребують повної агроекологічної оцінки стану ґрунтів, але після того, як зійде вода. У більшості випадків потрібно буде застосовувати спеціальні методи відновлення ґрунтів.

У Мінагрополітики пояснили, що Каховське водосховище було джерелом води для двох систем зрошення й подачі води — Північнокримського каналу та Каховської системи.

На угіддях, які постраждали внаслідок знищення Каховської ГЕС, вирощувалися два основних блоки продукції: перший — овочеві та баштанні культури, другий — зернові та олійні культури: соя, кукурудза, соняшник, пшениця.

«Без джерела водопостачання неможливо говорити про вирощування продукції овочівництва. Вирощування зернових та олійних культур відбудеться за екстенсивною моделлю з низькою врожайністю», — сказав Висоцький.

Він також наголосив, що зараз важко оцінити збитки лівобережжя Херсонщини, але відомо, що там зберігалося декілька сотень тисяч тонн зернових. На правобережжі втрачено понад 100 тисяч тонн врожаю.

Глава Мінагрополітики Микола Сольский пояснив в етері єдиного телемарафону, що Каховська система та Північнокримський канал були збудовані у спадний спосіб, щоб мінімально використовувати електроенергію. Зараз вода стоїть низько, підняти її неможливо.

Підрив Каховської ГЕС

Окупанти вночі проти 6 червня підірвали греблю Каховської гідроелектростанції — є загроза затоплення до 80 населених пунктів. В «Укргідроенерго» повідомили, що гідроелектростанція не підлягає відновленню — унаслідок підриву машинної зали зсередини ГЕС повністю зруйнована.

Унаслідок підтоплень загинуло троє людей у тимчасово окупованих Олешках на лівому березі Херсонщини та одна людина на Миколаївщині.

Станом на ранок 8 червня під водою опинилися 600 квадратних кілометрів Херсонщини, з них 32% — правобережжя та 68% — лівий берег. А втім, окупаційна влада фактично залишила напризволяще людей на лівобережжі. МЗС України домовилося з ООН, що та відправить свої групи на постраждалі окуповані території для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей. Наразі очікуються гарантії безпеки від російської сторони.

російські окупанти вже заявили, що підрив Каховської ГЕС — справа рук України, а удар нібито завдали з українського ракетного комплексу. Українська влада ці заяви відкидає, а правоохоронці порушили справу через підрив ГЕС окупантами.

Ще у жовтні минулого року президент Володимир Зеленський повідомляв, що росіяни замінували греблю й агрегати Каховської гідроелектростанції та можуть її підірвати. За даними української розвідки, окупанти спланували підрив греблі Каховської ГЕС завчасно — основні роботи із замінування провели ще у квітні.