Як анексія збагатила самопроголошену кримську владу
За чотири роки прибутки голови так званого парламенту Криму Володимира Константинова виросли в 16 разів
«Виграти в головному, не втративши нічого цінного» — цьому гаслу самопроголошеної кримської влади, яким кримчан вмовляли не пручатися російській окупації, вже понад три роки.
Спостерігаючи за подіями в Криму — мітингами проти невиплати заробітної платні, планами щодо переселення сотень кримських сімей задля реалізації інфраструктурних проектів (процес вже фактично почато в Керчі), масовими позовами «адміністрації Севастополя» проти міщан з вимогою повернути землю, передану до російської окупації, тощо, можна припустити, що обіцяного не отримав ніхто. Але це не так.
«Громадське.Крим» дослідило майнові декларації видатних кримських сепаратистів — тих, хто обіймає посади в самопроголошеному уряді Сергія Аксьонова, працює в кримській «Держраді» або ввійшов до складу Державної думи РФ за результатами незаконних виборів на окупованій території, «сенаторів» від Криму та Севастополя.
Володимир Константинов, голова так званого «парламенту» Криму
У спікера Верховної ради Автономної республіки Крим Володимира Константинова у 2013 році справи йшли відверто погано. На той час його перестали згадувати у списках найбагатших українців — проти головної структури в його будівельному бізнесі, компанії «Консоль», розпочали процедуру банкрутства. Провадження відкрите за позовом громадянина Росії, але найбільше кредитів (на той час понад мільярд гривень) надали українські банки, зокрема й «Укрексимбанку».
Та в 2014 Константинов присягнув іншій країні і став активним учасником російської окупації українського Криму. Це дозволило йому не просто вирівняти фінансовий стан, а й задекларувати величезні прибутки. Якщо ще в 2014 році він декларував «середню по палаті» заробітну платню розміром 2,5 мільйони рублів на рік, то 2015 року ця цифра склала 9 мільйонів рублів. 2016 — новий рекорд — 84 мільйони.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Артек» — табір суворого режиму чи потенційний курорт для російської еліти?
Будівельний бізнес Константинова в Криму теж ведеться непогано — російських федералів не дратує ані виведення прибутку до офшорів, де зареєстровані номінальні засновники бізнесу, ані активна забудова найвідоміших кримських парків (наприклад, Приморського парку в Ялті)
Сергій Аксьонов, самопроголошений прем'єр Криму
У 2013 році на всю нерухомість Аксьонова наклали арешт — про це свідчить запис в українському реєстрі прав на нерухоме майно. Можливо, саме відтоді він нічого на себе не оформлює — рядки «нерухомість» i «транспорт» в його декларації про доходи порожні.
Офіційний прибуток Аксьонова в 2016 році склав понад 2,5 мільйони рублів.
Окрім інформації про статки Сергія Аксьонова, декларація містить також відомості про майно його дружини Олени. Торік вона заробила у 13 разів більше за чоловіка — майже 33 мільйони рублів.
І нерухомість — теж у неї: на Олену Аксьонову записані 3 квартири та 6 нежитлових приміщень, а також BMW представницького класу.
Єгор Дьомін, депутат так званого парламенту Криму
Єгор Дьомін, керівник ялтинської дирекції будівельної фірми «Інтерстрой» (відома забудовою кримських парків) і депутат так званого кримського парламенту, вже три роки декларує наднизький рівень прибутків — за весь 2016 він заробив 214 тисяч рублів.
Але дружина, ім’я якої в декларації не вказане, декларує фантастичні прибутки — у 2014 вона заробила 77 мільйонів, у 2016 — 13 мільйонів. Нерухомість теж записана на неї.
Безпосередній керівник Дьоміна у будівельному бізнесі, скандальний Євген Кабанов, також практично не має нерухомості — лише частку в нежитловому приміщенні, та два автомобілі. Залишає він їх в гаражах, які оформлені на дружину разом з квартирою та ще 5 об’єктами нерухомості.
«Депутати» та «сенатори» в Росії від Криму
Прибутки «сенатора» Сергія Цекова збільшуються від початку російської окупації — з 4 мільйонів рублів у 2014 до понад 7 мільйонів у 2016. Нерухомості в Цекова теж побільшало — до активів сепаратиста додано земельну ділянку на 593 квадратні метри, і половину будинку на 58 квадратів. У якості особистого транспорту Цеков традиційно декларує «жигулі».
Ольгу Ковітіді окупація Криму теж збагатила — на посаді «сенаторки» вона отримувала від 3 мільйонів у 2014 до 7 мільйонів у 2016. Перелік нерухомого майна скоротився, але збільшилася площа об’єктів нерухомості.
Нещодавно обраний на незаконних виборах в окупованому Криму Костянтин Бахарєв знепритомнів, коли приїхав до керченського заводу ім. Войкова, де робітники вимагали зарплату.
Бахарєву мітингувати не доводиться — йому все сплачують, і щороку дедалі більше — від 1,5 мільйона рублів у 2014 до понад 3 мільйонів у 2016.
Михайло Шеремет, колишній заступник Сергія Аксьонова і безпосередній керівник так званої «Самооборони Криму» завжди стверджував у своїй декларації, що мешкає з дружиною в гуртожитку на 45 квадратних метрах.
Після незаконних виборів до Держдуми Росії в анексованому Криму згадки про власну нерухомість з декларації Шеремета зникли взагалі. І машини в цього депутата теж немає. Але, як і свій колишній шеф, Шеремет дуже вдало одружений — його дружина за три роки окупації Криму не лише змінила Renault Logan на Toyota RAV4, але й підвищила свої прибутки — від 177 тисяч до 2 мільйонів рублів. Ділянка на 10 соток — також записана на неї.
Наталія Поклонська, депутат Держдуми РФ
Колишня працівниця Генеральної прокуратури України, самоназвана «прокурорка Криму» Наталя Поклонська до російської Держдуми йшла під гаслом боротьби з корупцією. Уже в статусі російської депутатки очолила комісію з контролю правдивості декларацій депутатів. Ще в березні вона спонукала колег здавати декларації, а вже за два місяці її власна декларація опинилася в епіцентрі гучного скандалу.
В документі немає відомостей ані про чоловіка Поклонської, про якого вона говорила ЗМІ, ані про транспорт, ані про нерухомість. Все, що є в Поклонської за декларацією — зарплата, яка зросла від 2 до 2,5 млн рублів на рік, та дві службові квартири. Одна — депутатська в Москві, інша — в Сімферополі, яку купували за кошт «прокуратури Криму» саме для Поклонської, і якою з минулого року користуватися вона не має права.
В інтерв’ю російським ЗМІ Поклонська демонструвала довідки, відповідно до яких у 2015 році переписала своє авто Hyundai Solaris на батька. Але якщо відкрити декларацію Поклонської за 2014 рік, яку вона заповнювала ще в «прокуратурі Криму», виявиться, що даних про автомобіль там теж немає.
Російський офіс Transparency International провів власне розслідування і знайшов імовірне майно Поклонської, яке вона не вказала в жодній зі своїх декларацій — квартиру в Донецьку, зареєстровану на дівоче прізвище колишньої прокурки — Дубровську. Наталя Поклонська намагається не лише спростувати цю інформацію, але й написала кілька заяв на російський офіс TI.
«Вона відреагувала дуже емоційно, написала заяву до ФСБ, Слідчого комітету і Генеральної прокуратури. Змісту цих заяв у нашому розпорядженні нема, і ми не можемо зрозуміти, що там написано. Єдине, що зрозуміло — вона хоче звинуватити нас у наклепі», — розповів проекту Громадське.Крим заступник голови російського офісу Transparency International Ілля Шуманов.
На думку Шуманова, така реакція Поклонської — її особиста помста некомерційним організаціям, яка, втім, ілюструє вади системи боротьби з корупцією в Росії:
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Про стрімку кар’єру і статки першої заступниці міністра юстиції
«Цікаво, як система боротьби з корупцією на рівні заявника про факти корупції працює в країні. Спочатку після твого повідомлення про потенційний факт порушення з боку державного діяча на тебе спрямовують три правоохоронні органи, а потім починають за фактом розглядати твою заяву, що ти в ній написав, чи вона коректна, наскільки правдива.
Це ми, як некомерційна організація, яка веде антикорупційні розслідування тривалий час, розуміємо, як себе поводити. Уявіть, що відбуватиметься зі звичайним громадянином, який намагається повідомити факти, які йому відомі про корумпованих чиновників».
Підписуйтесь на наш канал в Telegram