Депутати повернули ув'язнення за брехню в деклараціях, але з деякими поправками
Верховна Рада у другому читанні ухвалила президентський законопроєкт, який відновлює ув'язнення за брехню в декларації, однак послаблює покарання за навмисне неподання декларації.
Законопроєкт №4651 підтримали 307 депутатів.
Так, якщо в декларації збрехали на 500-2000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (наразі це 4,5 млн грн), то пропонується встановити покарання у формі штрафу від 3000 до 4000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 тисячі грн до 68 тисяч грн) або громадських робіт (від 150 до 240 годин), чи обмеження волі до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років.
Якщо в декларації збрехали на понад 4,5 млн грн, тоді загрожуватиме позбавлення волі до двох років. Також за умисне неподання декларації, крім штрафу та громадських робіт, може загрожувати обмеження волі до двох років з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
Очільник Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков нам у коментарі пояснював, що закон почне працювати з наступного року. Тобто ув'язнення зможуть призначати за брехню в деклараціях за 2021 рік.
Крім того, у законі вказали, що відомими суб’єкту декларування вважаються відомості про те майно, яке перебуває у володінні або користуванні самого суб’єкта або членів його сім’ї та про яке суб’єкту декларування повідомили у будь-якій формі.
Як пояснює глава «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін, у Верховній Раді проголосували за поправку до законопроєкту від «слуги» Ігоря Фріса. Це означає, що вказувати в декларації про майно, яким користується чи володіє член сім'ї, треба, лише коли член сім'ї сам надав таку інформацію декларанту.
«Раніше декларант мав вказати усю відому йому інформацію, а щодо іншого — зазначити, що член сім’ї відмовився надати дані», — зазначив Шабунін.
Також депутати підтримали поправку №59 іншого «слуги» Олексія Ковальова. Нею депутат запропонував за умисне неподання декларації карати обмеженням волі до 2 років, а не позбавленням волі.
Фракція «Голос» у Раді уже закликала президента Володимира Зеленського ветувати проголосований законопроєкт. Депутати виступають проти зазначених вище правок.
Навіщо відновлюють покарання?
27 жовтня 2020 року Конституційний Суд визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників і суддів у формі штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації.
Раніше посадовці за недостовірне декларування могли отримати до 2 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3 років.
У грудні 2020-го відповідальність за брехню в деклараціях відновили, але ув'язнення не було серед можливого покарання: лише штраф, громадські роботи та обмеження волі. Тому в січні 2021-го Зеленський подав новий законопроєкт, який передбачатиме й ув'язнення.